• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Piața lactatelor – spre noi recorduri. Prețuri foarte mari la brânză și unt înainte de sărbători

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Piața lactatelor a atins apogeul. Produsele lactate sunt foarte scumpe în această perioadă pe piața europeană. Deși prețul la litrul de lapte la poarta fermei e încă redus, sărbătorile de iarnă ridică mult cererea.

    Prețurile la produsele lactate de pe piața laptelui se pare că au atins apogeul. Există reduceri de preț pentru unele produse. Cu toate acestea, nivelul este încă foarte ridicat. Laptele costă mult mai puțin la poarta fermei, iar cele din comerț sunt și ele în scădere, însă sărbătorile influențează semnificativ cererea, în special la unt.

    Prețuri la unt în decembrie (foto: mundus-agri.e)

    Piața lactatelor a atins apogeul. Preț pe kg de unt

    Cotațiile de pe piața laptelui au rămas ridicate la toate nivelurile de tranzacționare la sfârșitul lunii decembrie. Prețurile din comerțul cu ridicata european al produselor lactate liber comercializabile s-au menținut, în mare parte la nivelul atins recent – foarte ridicat. Acest lucru este valabil mai ales pentru unt și brânză.

    Prețurile pentru smântână și concentratul de lapte degresat scad ușor. Chiar dacă există corecții ale valorilor mărfurilor, nivelul va rămâne în continuare excepțional de ridicat, deoarece ne aflăm în prezent la un nivel record al prețurilor mărfurilor. Se presupune că producția de materii prime nu va crește excesiv în noul an și că, prin urmare, situația actuală a pieței se va schimba puțin, au spus observatorii pieței de la bursa de brânză și unt din sudul Germaniei, citați de Agrarheute.

    Citește și: Carnea de porc – risc de scumpire în ultima săptămână, înainte de Crăciun

    Vânzările rapide de unt în pachete de 250 g și cererea mare reflectă clar faptul că se apropie sărbătorile de iarnă. Potrivit observatorilor pieței, comercianții cu amănuntul de alimente nu au putut comanda de la producători cantitățile pe care doreau să le ofere consumatorilor.

    Ieri, pe 18 decembrie, experţii de la bursa de unt au cotat preţuri ridicate neschimbate de 8,50 până la 8,80 euro pe kg pentru pachetul de 250 g. Pentru pachetul de 25 de kg, totuși, s-au plătit 7,40 până la 7,98 euro pe kg, adică cu 70 de cenți mai puțin decât săptămâna precedentă la capătul inferior al intervalului de preț.

    Citește și: ANSVSA – controale masive și amenzi uriașe aplicate înainte de sărbători

    La angrosiştii europeni, untul necontractat comercializat local costa, recent, 789 de euro la 100 kg. În Germania, prețul mediu este de 803 euro la 100 kg. Potrivit Comisiei, cel mai scump unt se vinde, în prezent, în Spania și Republica Cehă, cu 859 și, respectiv, 867 euro pe 100 kg, și în Polonia, cu 856 euro pe tonă.


    Te-ar mai putea interesa

    Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați Holding de ferme – achiziție de 50 de tractoare, semănători și cultivatoare. Factura: 5,2 milioane de euro

    Ultimele știri

    Tratament corect pentru sămânța de floarea-soarelui și porumb Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Aurel Frandeș, pădurarul care a salvat fetițele dispărute: ”Cred că Dumnezeu m-a trimis acolo. În pădurea aceea sunt șacali, urși, chiar o ursoaică cu pui” Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii 35 de ani TRANSAVIA: Ce se află de fapt în spatele peformanței susținute