• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii moldoveni ies în stradă pe 27 martie!

    agrointeligenta.ro -

    Cele mai importante organizații de fermieri din Republica Moldova au anunțat că vor ieși în stradă pe 27 martie, cerând Guvernului mai ales menținerea cotei redusă de TVA de 8% pentru produsele agricole.

    UniAgroProtect, Agroinform și Moldova-Fruct au făcut publice în cadrul unei conferințe de presă, care sunt cele 6 probleme pe care fermierii trebuie să le soluționeze. „Acestea sunt acele necesități minimale pe care le are producătorul agricol”, unul dintre liderii organizațiilor.

    „Fără aceste proteste, noi nu vedem cum putem schimba lucrurile”, a declarat președintele organizației UniAgroProtect, Alexandru Slusari, în cadrul conferinței.

    Astfel, acestea sunt cele 6 cerințe:
    1. Menținerea cotei TVA de 8% pentru producția agricolă comercializată;
    2. Stabilirea fondului pentru subvenționare în valoare de 1,2 miliarde de lei, bani care vor proveni din surse interne, fondurile programului ENPARD, și altele.
    3. Acordarea sprijinului financiar pentru toți fermierii care au livrat fructe întreprinderilor de procesare în iarna anului 2014.
    4. Deblocarea fondurilor de creditare în agricultură și micșorarea dobânzilor de creditare.
    5. Demararea procesului de demonopolizare a pieței petroliere.
    6. Micșorarea dobânzii a creditul acordat de Guvernul Republicii Polone Republicii Moldova până la 1 %.

    Sursa: Bani.md

    Foto: www.noi.md



     


    Te-ar mai putea interesa

    Inspectorii ANZ vor controla peste 1.000 de ferme de animale în perioada ianuarie-martie De ce nu se pun roșiile lângă castraveți. Vecini compatibili în grădina de legume Mihaela Neagu, Fabrica de zahăr Luduș: Am încheiat cea mai grea campanie de recoltare a sfeclei de zahăr

    Ultimele știri

    Medicii veterinari – semnal de alarmă: Fermele de vaci nu vor mai putea vinde lapte, exporturile de animale vor fi blocate Prețul mieilor este în creștere. Medic veterinar: ”Cererea este imensă pe această piață!” România, traversată de un vortex polar care aduce ninsori abundente și ger