• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plăți APIA 2025. Diferența dintre sumele autorizate și banii virați în conturile fermierilor

    agrointeligenta.ro

    Plăți APIA 2025 – diferența dintre plățile autorizate și banii care au intrat în conturile fermierilor. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a dezvăluit care este suma pe care au încasat-o cu adevărat beneficiarii de subvenții agricole. De menționat că din sumele autorizate, o parte sunt virate și de către AFIR – Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale.

    În perioada 2 decembrie 2024 – 15 ianuarie 2025, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a autorizat la plată suma totală de 337.658.900 euro (1.679.964.783 lei), reprezentând plăți finale aferente anului de cerere 2024, pentru un număr de 639.440 fermieri, potrivit unui comunicat de presă al APIA.

    Agenția a făcut public și modul în care s-au achitat sumele, în funcție de bugetul din care se face plata:

    Până la acest moment, în conformitate cu atribuțiile ce îi revin, APIA susține că a plătit din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), suma totală de 297.750.544,10 euro (1.481.398.282,06 lei) pentru un număr de 637.602 beneficiari.

    În Campania 2024, plățile din (FEADR) și (BN1) pentru intervențiile DR (dezvoltare rurală) se efectuează de către Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), reiterează APIA.

    De menționat că plăţile pentru intervențiile finanțate din FEGA se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,9753 lei/euro, iar plăţile pentru măsuri finanțate din FEADR la cursul de schimb valutar de 4,9756 lei/euro.

    APIA remintește fermierilor că, în Campania de plată a avansului aferent cererilor de plată depuse în anul 2024 au fost făcute plăți din FEGA, FEADR și BN1 în valoare de 1.283.042.988 euro (6.383.586.787 lei).


    Te-ar mai putea interesa

    Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți