• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful ANZ: Rasa românească de vaci care se pretează pentru fermele mici și pentru ferma de munte

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Invitat în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, directorul general al Agenției Naționale pentru Zootehnie (ANZ) a evidențiat avantajele pe care le prezintă creșterea raselor autohtone de vaci.

    Directorul general al ANZ Florinel Bîrcă a făcut referire la rasa de vaci de lapte Bălțată Românească, cea care se pretează atât pentru fermele mici dar și pentru exploatațiile de mai mari dimensiuni.

    ”România beneficiază de un număr mare de hectare de pășuni de aceea creșterea animalelor este o oportunitate. Iar pentru exploatațiile din România beneficiul este că s-au organizat destul de bine în asociații și fiind într-o asociație pot să negocieze și vânzările, fie că vorbim de carne sau lapte. Dacă ne referim la carne știm că fermierii pariază pe rase precum Aberdeen Angus, Limousine sau Charolaise. Dar pentru lapte aș face referire la Bălțata noastră românească, care este vaca românului și care se pretează la explotațiile mici. Fermierii au cantitatea de lapte – care nu este mică față de celelalte, rusticitate ei care îi dă posibilitatea să crească în orice mediu și are pretenții mai mici comparativ cu Holstein, și cantitatea de carne pe care o oferă Bălțata prin produșii obținuți. Adică au calitatea produsului și pentru carne destul de bună ceea ce nu putem spune despre alte rase specializate pentru lapte”, a spus a spus Florinel Bîrcă la emisiunea Agrostrategia, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR.

    Citiți și: DSVSA: Focar de rabie la vaci într-o gospodărie. Boala se transmite și la om

    Șeful ANZ: Pentru ce vine din afară la animale fără o prealabilă aclimatizare nu cred că se pot obține 

    Florinel Bîrcă a mai spus că rasa de vaci Bălțată Românească se pretează foarte bine și pentru fermele din zonele de deal sau munte. Conform acestuia, fermierii ar trebui să se bazeze mai mult pe rasele aclimatizate, care au demonstrat deja că dau rezultatele urmărite în țara noastră.

    ”Pentru exploatațiile mici din zona deluroasă, din Transilvania. Bălțata Românească este o vacă ce trebuie luată în considerare. Dar desigur că sunt și ferme mari pentru Bălțată, sunt asociații care au obținut deja de foarte mult timp reproducători masculi dar cred că marea realizare ar fi dacă exploatațiile mici mizează pe această rasă. Iar pentru munte, pentru zona mai înaltă avem Bruna pentru care am văzut la expoziții animale foarte frumoase și cu producții destul de bune. Eu cred că acestea sunt animalele pe care trebuie să se bazeze fermierii în România pentru că ce vine din afară fără o prealabilă aclimatizare nu cred că poți să obții rezultate”, a mai arătat șeful ANZ.

     

    Te-ar mai putea interesa

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare

    Ultimele știri

    Campionii Europei la miere bio deschid primul showroom în București! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Piața cerealelor, la zi. Noile prețuri DAP Constanța. Ucraina și Republica Moldova, sub presiunea exporturilor Rusia intensifică măsurile de protecție pentru transportul cerealelor din Marea Neagră Transport ilegal cu 92 de miei în Alba. Autoritățile caută 41 de animale dispărute