• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • De la vorbă la faptă: Vecinii unguri au interzis funcționarea marilor magazine în zilele de duminică

    agrointeligenta.ro -

    Dacă în România doar s-a discutat despre un act normativ care să interzică activitatea comercială a marilor magazine în zilele de sâmbătă și duminică, vecinii unguri s-au dovedit mult mai deciși. Din 15 martie, în fiecare duminică, supermarketurile și hipermarketuri sunt închise duminica, iar consumatorii sunt direcționați către micile magazine și către piețele unde se comercializează produse locale.

    Actul normativ care a reglementat comerțul de retail astfel încât marile lanțuri de magazine să fie închise duminica a fost adoptat încă de la finele anului trecut, însă puțini credeau că legea va fi pusă în practică. Marile branduri de pe piața din Ungaria – Tesco, Ikea sau Zara au făcut lobby puternic pentru ”îmblânzirea” noii legislații. În zadar! Autoritățile ungare au rămas ferme în decizia de a interzice comerțul de duminică în orice magazin care are o suprafață de peste 200 de metri pătrați.

    Conform presei de la Budapesta, noua lege i-a determinat pe marii retaileri să își prelungească programul de funcționare în alte zile din săptămână – să deschidă la ora 6 dimineața sau să închidă la orele 22.00 sau chiar 24.00. Autoritățile sunt, însă, mulțumite de primele efecte ale măsurii din comerț: piețele și târgurile locale sunt asaltate de cumpărători, iar angajații marilor magazine au o zi liberă pe care o petrec în familie!

    Foto: Anthony Albright/Flickr.com



     


    Te-ar mai putea interesa

    Terenurile agricole care vor fi scutite de la impozite începând de anul viitor Subvenții APIA 2025. Județele unde primii fermieri au anunțat că au încasat a doua tranșă Fermă XXL, scoasă la vânzare. 900 de hectare de teren și efectiv de 100.000 de capete

    Ultimele știri

    Lege în vigoare: Terenurile care se pot concesiona de la stat pe o perioadă de 20 de ani Alexander Degianski a construit un bazin imens pentru a iriga o parte din terenurile pe care le lucrează Prognoza COCERAL pentru recoltele din 2026: România, cu scăderi la grâu, dar producții mai mari la floarea-soarelui și porumb