• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Proteste în Moldova: Fermierii ies vineri cu utilajele pe șosea. Autoritățile îndeamnă la dialog și răbdare

    agrointeligenta.ro

    Fermierii din Republica Moldova urmează să iasă mâine, vineri – 26 martie, în stradă, pentru a protesta împotriva reintroducerii cotei de TVA de 20% pentru produsele agricole, care, în prezent, au o cota preferențială de 8%. 

    Cele mai importante organizații din agricultura moldovnească au anunțat încă de acum o săptămână o serie de manifestări împotriva politicilor agricole ale noului Guvern condus de premierul Chiril Gaburici. Nici măcar tânărul ministru al agriculturii, Ion Sula, nu a reușit, încă, să îi convingă pe agricultori să abandoneze protestele, în timp ce prim-ministrul a îndemnat fermierii să aibă răbdare, pentru că Guvernul său le va rezolva problemele.

    Lista cerințelor fermierilor din Republica Moldova:

    1. Menținerea cotei TVA de 8% pentru producția agricolă comercializată;
    2. Stabilirea fondului pentru subvenționare în valoare de 1,2 miliarde de lei, bani care vor proveni din surse interne, fondurile programului ENPARD, și altele.
    3. Acordarea sprijinului financiar pentru toți fermierii care au livrat fructe întreprinderilor de procesare în iarna anului 2014.
    4. Deblocarea fondurilor de creditare în agricultură și micșorarea dobânzilor de creditare.
    5. Demararea procesului de demonopolizare a pieței petroliere.
    6. Micșorarea dobânzii a creditul acordat de Guvernul Republicii Polone Republicii Moldova până la 1 %.

    Foto: www.noi.md


     

     

    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață

    Ultimele știri

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” „Am pierdut încrederea Comisiei Europene”. Exportul de ovine rămâne blocat. Tanczos Barna a cerut despăgubiri pentru fermieri Este oficial: Guvernul poate crește subvențiile APIA. Decizia trebuie luată până pe 31 august! Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat