• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ziua protestelor în Republica Moldova: Fermierii ”mărșăluiesc” cu tractoarele pe 34 de șosele importante

    agrointeligenta.ro

    Ziua protestelor a început în Republica Moldova, unde fermierii au blocat, cu utilajele lor agricole, 34 de șosele importante.

    Ultimele discuții și negocieri purtate joi cu ministrul agriculturii Ion Sula și cu premierul Chiril Gaburici nu i-au convins pe reprezentanții celor mai importante asociații de fermieri să anuleze protestul anunțat încă de acum o săptămână.

    Se pare că agricultorii nu cred că problemele lor vor fi rezolvate urgent fără o acțiune de forță în care să își facă auzită vocea și în care decidenții politici să conștientizeze problemele cu care se confruntă fermierii moldoveni.

    În cadrul acțiunilor de protest care au început de la ora 10.00, agricultorii au ieșit cu utilajele pe șosea, blocând sau îngreunând traficul pe 34 de artere importante din Republica Moldova.

    Planul General de Concentrare a Tehnicii Agricole Varianta Pentru Presa


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local

    Ultimele știri

    Lege în Parlament pentru o nouă subvenție APIA în agricultură! Tanczos a găsit soluția pentru subvențiile promise fermierilor! Fermierul Alexandru Popa este susținut de ”aripa Veștea” pentru Ministerul Agriculturii Legea pentru subvenția de 68 de euro pe cap de bovină: condiții, termene, plăți Florin Stănică, ASAS: Vreau să aducem ”acasă” trei institute, printre care și INCDA Fundulea