• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oierii sunt cu ochii pe contul din bancă: Ne-au zis că azi se plătesc subvențiile, dar încă nu a primit nimeni banii!

    Gabriela Gimbășanu -

    După negocierile purtate joi la MADR reprezentanții crescătorilor de ovine au primit promisiunea că plata subvenției pentru creșterea animalelor va începe de astăzi, vineri – 27 martie.

    ”Până la acest moment nimeni nu ne-a anunțat că a găsit banii pe subvenție în cont. Din sursele noastre cei responsabili nu ar fi centralizat nici până acum datele din teritoriu. Cred că prin mai-iunie dar cel mai sigur la PAȘTELE CAILOR vom vedea banii. ANAF-ul ne-a emis decizia de impunere, pentru a ne plăti impozitele, dacă nu le plătim în timp util suntem penalizați, dar APIA pentru că nu ne-a plătit subvenția la timp nu suferă nici o sancțiune.

    Anul 2014 a fost an final de tranziție și am fost informați că vom avea aceași subvenție ca și în anul 2013, ne-am trezit că ne-a fost diminuată subvenția la ovine cu 20%. Dacă pentru 2013 am primit 38,5 lei pe cap de animal, pentru 2014 vom primi numai 28,8 lei”, a declarat pentru Agrointeligența Marcel Andrei, președintele Sindicatului Național al Crescătorilor de Ovine din România.



     


    Te-ar mai putea interesa

    O fabrică de lactate își închide porțile după peste 100 de ani – nu mai face față prețurilor Școală de șoferi gratuită pentru tinerii care vor să își ia permisul. Cererile, până pe 27 ianuarie Fermă XXL, scoasă la vânzare. 900 de hectare de teren și efectiv de 100.000 de capete

    Ultimele știri

    Oierii au ”colindat-o” pe ”doamna Ursula”, la Bruxelles: ”Ne-am adus pită, slănină, brânză, stăm aici până ne rezolvăm problemele” OP-ED | Radu Magdin, CEO Smartlink Communications: România, putere Agrifood. Optimismul e important, dar organizarea regională e esențială Prognoza meteo pentru ultimele săptămâni din 2025 și primele săptămâni din 2026