• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutorul de 3.000 euro/ha pentru usturoi – numai cu vânzarea producției pe factură

    agrointeligenta.ro -

    Programul de ajutor pentru cultura de usturoi românesc va suferi în acest an o schimbare amjoră. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că valorificarea producției pentru usturoi va trebui făcută către unități de vânzare, către cooperative sau direct în procesare. Dovada vânzării se va face prin e-factura.

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a anunțat că vor fi aplicate schimbări majore în modul de accesare a ajutorului de stat pentru usturoi. Din acest an, vânzarea directă către consumator nu va mai fi acceptată, iar dovada vânzării prin filele din carnetul de comercializare nu va mai fi permisă pentru elibilitatea la plată.

    Uusturoiul 2025. Vânzare cu e-factura

    Vestea bună este că programul Usturoiul va continua în acest an, dar modificarea ce va fi operată s-ar putea să îi încurce pe micii fermieri care își vindeau recolta la tarabă sau în mod direct, cu bon fiscal sau prin filele din carnetul de comercializare. Pentru ajutorul din acest an, cantitățile obținute să ajungă direct către unități de vânzare, către cooperative sau direct în procesare.

    ”Facturile care demonstrează comercializarea vor fi în e-factura. Cantitățile trebuie să ajungă direct către unitățile de vânzare, către cooperative care se ocupă cu comerțul sau direct în procesare. Nu se mai acceptă alte facturi pe alte coduri CAEN. Vrem să avem o eficiență a sectorului. Nu vrem facturi de la alte societăți, vrem direct din e-Factura. Suma va fi la fel, se va menține la 3.000 de euro/ha pentru usturoi”, a anunțat ministrul Florin Barbu, citat de Agerpres.

    Potrivit sursei citate, eficiența programului finanțat de MADR se vede și din faptul că în momentul de față nu mai există în România un magazin de retail care să nu aibă usturoi românesc la raft.

    Prin programul Usturoiul s-au efectuat plăți de 37,7 milioane de lei în 2023 unui număr de 1.829 beneficiari, iar anul trecut au depășit 79,2 milioane de lei pentru 2.702 beneficiari.


    Te-ar mai putea interesa

    Angajații John Deere din Germania demisionează pe capete. Primesc compensații și promisiunea reangajării De la Angus la Carpatine. Fermierul Toma Zerestea și-a mărit ferma cu un efectiv de 75 de capre Cel mai ieftin îngrășământ. Ioan Enoiu: ”Este excepțional, ajută fantastic!”

    Ultimele știri

    Măsura pe care ministrul Barbu a cerut-o la Bruxelles pentru protejarea producătorilor români Florin Barbu: Mecanismele de acordare a subvențiilor europene ar trebui regândite Hoți prinși când furau cereale direct din magazia unei ferme