• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Iasmina Blidar, BOVICOOP, explică cine ia subvenția întreagă la ANT bovine și lapte

    Angelica Lefter -

    Anul de referință pentru plata ajutorului național tranzitoriu (ANT) a rămas 2018 și nu se va modifica în viitorul apropiat, a apreciat Iasmina Blidar, Director Executiv al Uniunii Naționale a Cooperativelor din Sectorul Taurin – BOVICOOP. Invitată în ediția de luni – 24 februarie, a Agrostrategia, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, aceasta a explicat detaliat fermierilor ce se va întâmpla cu plata ANT din acest an, când și cum vor ajunge banii către fermieri.

    Iasmina Blidar, Director Executiv al Uniunii Naționale a Cooperativelor din Sectorul Taurin – BOVICOOP a vorbit astăzi, luni – 24 februarie, despre sumele alocate pentru fiecare categorie în parte, pentru vaca de carne și vaca de lapte. În total, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat o sumă totală de peste 86 de milioane de euro pentru ANT, în acest an.

    Citiți și: Plată ANT bovine: 86,6 milioane de euro. Cuantum cap de animal și tona de lapte după data de referință

    Iasmina Blidar: Anul de referință pentru ANT nu s-a modificat

    Directorul Executiv al Uniunii Naționale a Cooperativelor din Sectorul Taurin – BOVICOOP a menționat, la Agrostrategia, pe TVR1, care sunt condițiile de acordare a ANT-ului pentru fermierii crescători de bovine de carne și de lapte.

    ”Chiar zilele trecute a apărut Hotărârea de Guvern cu alocarea bugetară pentru acest ajutor național tranitoriu (ANT) vor fi undeva la 86 – 87 de milioane de euro, cumva repartizați 80% către ANT 8 vaca de carne, 20% ANT vaca de lapte. Pentru ANT 7, vaca de lapte, beneficiarul trebuie să dețină cel puțin un exemplar autorizat, înregistrat sanitar-veterinar și să facă dovada producerii și comercializării a minim 3 tone de lapte, pentru anul de referință 2018. Subliniez, 2018 este un an care nu s-a modificat și probabil nici nu se va modifica în cel mai scurt timp. S-a încercat asta de către toți miniștri pe care i-am prins eu de când sunt angajată aici, din păcate nu s-a reușit”, a spus Iasmina Blidar.

    Fermierii și-au arătat nemulțumirile în repetate rânduri, legate de anul de referință pentru acordarea ANT, care rămâne 2018. Iasmina Blidar a reiterat că această dată nu se va modifica prea curând, iar fermierii ar prefera, dacă ar fi posibil o dată cât mai apropiată de prezent.

    Pentru cei care nu mai dețin cantitatea de lapte în perioada 1 martie 2023 – 3 aprilie 2024, față de data de referință 2018, suma compensatorie pentru această cantitate pe care nu o mai au în această perioadă este de doar 0,2 euro/tona de lapte. Pentru exploatațiile agricole înființate după anul 2018, adică 1 ianuarie 2019, se ia ca perioadă de referință 1 martie 2023 – 3 aprilie 2024. Deci, eu cred că domnul ministru a făcut o treabă foarte bună anul trecut, asta este și ideea, acei 0,2 euro/tona de lapte sau pe cap vacă, urmează să vorbim și despre ANT 8, pentru acea cantitate de lapte care nu mai este comercializată și produsă sau pentru acel animal care nu se mai regăsește în fermă, se scade tot din bugetul total de 87 de milioane de euro, adică, măcar în acest sens, am făcut ceva bun. Acum, dacă mă întrebați care este poziția fermierilor? Ar fi ca data de referință să fie anul curent cel mult anul trecut. Practic, supărarea fermierilor este pentru acele animale care au intrat ulterior în fermă, după data de referință și care din păcate nu beneficiază de acest ANT”, a spus Directorul Executiv al Uniunii Naționale a Cooperativelor din Sectorul Taurin – BOVICOOP.

    Citește și: Florin Barbu: Mecanismele de acordare a subvențiilor europene ar trebui regândite

    Și pentru vaca de carne, condițiile de acoordare a ajutorului național tranzitoriu rămân aceleași. Condiția esențială este ca în fermă să se regăsească minim 3 bovine cu vârste minime de 16 luni, inclusiv tineretul mascul și femel, de minim 7 luni.

    ”Pentru vaca de carne, condiția este să dețină minim trei bovine în exploatație, cu vârste minime de 16 luni, respectiv aici intră și tineretul mascul și femel, de minim 7 luni. Tot așa, data de referință este 31 ianuarie 2018 pentru exploatațiile care au fost înființate după anul 2018 se ia ca și dată de referință 3 aprilie 2024 și, la fel, pentru beneficiarii care nu mai dețin efectivele de la data de referință 2018 pentru data de 3 aprilie 2024, e suma compensatorie de 0,2 euro/cap de vacă”, a arătat Iasmina Blidar.

    Despre plata ANT 7 și ANT 8, Iasmina Blidar nu a făcut precizări, subliniind că este de bun augur faptul că există un buget alocat.

    ”Momentan să spunem mulțumesc pentru buget, mai avem puțin de așteptat!”, a încheiat Iasmina Blidar, Director Executiv al Uniunii Naționale a Cooperativelor din Sectorul Taurin – BOVICOOP, invitată la Agrostrategia, emisiune ce poate fi urmărită, în fiecare zi, de luni până joi, de la ora 10:00, pe TVR 1.

    Agrostrategia, TVR 1. Invitat: Iasmina Blidar – Director Executiv BOVICOOP (24.02.2025)


    Te-ar mai putea interesa

    Cel mai ieftin îngrășământ. Ioan Enoiu: ”Este excepțional, ajută fantastic!” De la Angus la Carpatine. Fermierul Toma Zerestea și-a mărit ferma cu un efectiv de 75 de capre Arabia Saudită a cumpărat 920.000 de tone de grâu, inclusiv de la Cerealcom. Preț per tonă

    Ultimele știri

    Iasmina Blidar, BOVICOOP, explică cine ia subvenția întreagă la ANT bovine și lapte Lista completă a subvențiilor pe care fermierii le pot obține de la APIA Borceagul de primăvară – tehnologia de cultivare