• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Reprezentanții MADR, la Consiliul AgriFish. Dezvoltarea rurală în fondurile UE, printre subiectele de discuție

    Violina Gorcinschi -

    Reprezentanții MADR la Consiliul AgriFish. Astăzi, luni – 24 februarie, Violeta Mușat, secretar de stat la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) și Dana Rebegea, director general la Direcția Generală Dezvoltare Rurală participă la reuniunea Consiliului AgriFish de la Bruxelles. Printre principalele subiecte abordate se numără evoluția piețelor agricole și a principalelor produse în contextul războiului, precum și dezvoltarea rurală în strategiile și fondurile UE.

    Violeta Mușat și Dana Rebega la AgriFish. După multele declarații ale Comisiei Europene din ultima vreme cu privire la viitorul agriculturii europene, dar și a modului în care vor fi distribuiți banii în UE, astăzi, la reuniunea Consiliului AgriFish de la Bruxelles, se discută despre eficientizarea fondurilor UE în dezvoltarea rurală, precum și despre situația piețelor agricole în contextul războiului din Ucraina. La acest eveniment participă și reprezentanți MADR, a transmis instituția într-un comunicat emis recent.

    Consiliul AgriFish pe 24 februarie (foto: X)

    MADR la Consiliul AgriFish. Subiecte pe ordinea de zi

    Violeta Mușat, secretar de stat MADR, participă în data de 24 februarie 2025 la reuniunea Consiliului AgriFish de la Bruxelles. Alături de Violeta Mușat se află și Dana Rebega, director general al Direcției Generale Dezvoltare Rurală – AM PNDR. Punctele importante de pe ordinea de zi vor viza: implementarea principiului rezistenței zonelor rurale, situația pieței, în special în urma invaziei Ucrainei.

    Citește și: Ministrul Florin Barbu la Consiliul Agrifish: Trebuie urgentată plata despăgubirilor de secetă!

    Consiliul va discuta despre „rezistența zonelor rurale”, practica de revizuire a politicilor din perspectivă rurală pentru a se asigura că acestea sunt adecvate pentru oamenii care trăiesc și lucrează în zonele rurale. Reprezentanții statelor membre vor dezbate modalități de integrare mai eficientă a dezvoltării rurale în strategiile și fondurile UE, luând în considerare nevoile și provocările specifice ale zonelor rurale.

    Citește și: Regulile pentru subvenții – discutate la Bruxelles. Florin Barbu participă la întâlnirea miniștrilor

    Pe baza informațiilor furnizate de Comisia Europeană și statele membre, participanții vor analiza evoluția piețelor agricole și a principalelor produse, un subiect recurent pe agenda Consiliului.


    Te-ar mai putea interesa

    Raport USDA – iulie 2025: prețul grâului după noile estimări la recoltele din Ucraina și Rusia Fermier care își uda varza cu apă din Dâmbovița – săltat din câmp! Comunitatea din Lungulețu se revoltă! De aproape un an, Gabriel Petre pilotează drona XAG P100 PRO în ferma Agriserv: ”Cu ea ne-am salvat cultura de porumb”

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură