• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cuantumuri ANTZ: Bovine – 73,97 euro/cap, Lapte – 21 euro/tonă, Ovine/caprine – 4,53 euro/cap

    agrointeligenta.ro

    Cuantumurile Ajutoarelor Naționale Tranzitorii din sectorul zootehnic. Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură (APIA) a calculat cuantumuri aferente ANTZ, iar Agrointeligența – AGROINTEL.RO vi le prezintă ÎN EXCLUSIVITATE, inclusiv cu numărul de animale eligibile pentru care s-a făcut calculul.

    Cuantumuri ANTZ:

    Cuantumurile de mai sus se achită pentru bovinele existente în ferme, în timp ce pentru animalele care fugurau în explatație la data de referință din 2018, dar care nu se mai găsesc în ferme, se achită numai 0,2 euro pe cap de anima, respectiv 0,2 euro pe tona de lapte livrat.

    De precizat că ANTZ bovine carne se achită tuturor efectivelor de vaci, indiferent de rasa acestora, în acord cu condițiile de eligibilitate ale campaniei APIA pentru anul de cerere 2024.

    În cazul bovinelor, de precizat că efectivele pentru care se achită cuantumurile diferențiate sunt, în acest an:

    ANTZ 8 carne – 1.123.743 de animale, dintre care

    În cazul ANTZ ovine și caprine, efectivul pentru care se achită sprijinul este de 7.753.415 capete.

    Reamintim că pentru ANTZ, plățile se fac în lei la cursul valutar de 4,9735 lei pentru un euro.


    Te-ar mai putea interesa

    Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor

    Ultimele știri

    Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Agrinvest – drept la replică: ”Respingem ferm sugestiile potrivit cărora societatea noastră ar acționa abuziv sau în afara cadrului contractual” Matei Titianu, preşedinte LAPAR: Sunt revoltat de cazul executării silite dupǎ plata soldului! Solicit ministrului Barbu o reacție! Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite!