• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rusia a atacat Portul Odesa. Două nave cu porumb și soia pentru export au fost avariate

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Rusia a atacat din nou Portul Odesa. Presa ucraineană a raportat că sâmbătă, pe 1 martie, Rusia a lansat un nou atac asupra infrastructurii portuare. În urma incidentului, doi civili au fost răniți, iar mai multe vapoare au fost avariate. Este vorba, inclusiv, despre două nave încărcate cu zeci de mii de tone de porumb și soia destinate exportului. Cu toate acestea, coridorul maritim ucrainean este încă funcțional.

    Rușii au țintit din nou în infrastructura portuară. În prima zi de primăvară, ucrainenii au suferit o nouă lovitură, de data aceasta la Portul Odesa. Potrivit ministrului ucrainean al Dezvoltării Comunitare și Teritoriale, în ciuda agresiunii, coridorul maritim alimentar funcționează în condiții normale, cu destinații în Africa, Asia și Europa.

    Două nave cu cereale avariate în Portul Odesa (foto: glavnoe.in.ua)

    Rusia a atacat din nou Portul Odesa. Două nave cu marfă agricolă, avariate

    La 1 martie, Rusia a lansat o lovitură cu rachete asupra infrastructurii portuare din Odesa. Doi lucrători civili portuari au fost răniți în atac, a informat Ministerul Dezvoltării Comunitare și Teritoriale al Ucrainei, potrivit Latifundist.

    Citește și: Cel mai mare terminal de cereale de la Odesa a fost preluat de un afacerist din Republica Moldova

    Impactul a avariat două nave civile: nava de marfă uscată, sub pavilion Sierra Leone, SUPER SARKAS, încărcată cu peste 21.000 de tone de marfă. tone de porumb și soia pentru export. Nava portacontainer, sub pavilion panamez, MSC LEVANTE F, deținută de o companie lider europeană, a fost și ea avariată.

    Citește și: Rușii au lovit terminale de cereale şi o companie agricolă din zona Odesa. Au ars 100 de tone de mazăre și 20 de tone de orz

    În total, aceasta este a 29-a navă civilă avariată în urma atacurilor rusești, a menționat ministerul.

    „În ciuda bombardamentelor inamice, coridorul maritim alimentar ucrainean funcționează. Au fost deja procesate 106 milioane de tone de marfă, dintre care aproape 70 de milioane de tone sunt cereale. Acestea sunt 4.000 de nave care au livrat produsele noastre agricole în țări din Africa, Asia și Europa”, a declarat Oleksiy Kuleba, viceprim-ministru pentru Reconstrucția Ucrainei – ministrul Dezvoltării Comunitare și Teritoriale.

    Te-ar mai putea interesa

    Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic”

    Ultimele știri

    Solul – rezervor de nutrienți. Soluții pentru stimularea activității biologice în pământul cultivat Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real!