• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Stropiri de primăvară în livadă: Tratamente eficiente pentru combaterea rapănului la măr şi păr

    agrointeligenta.ro -

    Laboratorul de Prognoză, Diagnoză, Avertizare, din cadrul Direcţiei Agricole Bihor comunică tratamentul pentru combaterea rapănului la măr şi păr. Același soluții pot fi folosite și pentru a combate: făinarea, monilioza, defoliatoare şi psilide.

    Astfel, ing. Virgil Itu din cadrul Direcției Agricole Bihore recomandă ca, pentru a salva recolta de mere sau de pere, să se efectuez tratamente folosind unul dintre amestecurile:
    1. Merpan 50 WP – 0,25 % + FASTAC 10 EC – 0,02 % sau
    2. Shavit F 72 WDG – 0,20 % + MOSPILAN 20 SG – 0,02 %
    3. Dithane Neotec 75 WG – 0,20 % + CALYPSO 480 SC- 0,02 % .

    Perioada optimă pentru efectuarea tratamentului: la 10-20% din muguri florali înfloriţi.

    Tratamentul se repetă la 10 – 15 % petale scuturate, când se poate combate: viespea mărului şi părului.

    După golire, ambalajele din material plastic se vor clăti obligatoriu, de 3 ori, soluţia rezultată golindu-se în rezervorul maşinii de tratat. Ambalajele se depozitează în magazii şi se returnează distribuitorului.

    Se vor respecta normele de tehnica securităţii muncii, protecţia animalelor şi a mediului înconjurător.

    Foto: Flickr.com/JarkkoS



     


    Te-ar mai putea interesa

    Florentin Ion, un sucevean care a lucrat în Spania, crește porci din rasa Serrano Premieră Carrefour: Struguri românești – la raft în luna februarie. Producătorul este o cooperativă din Huși Anunț pentru micii fermieri: banii au fost virați în conturi!

    Ultimele știri

    Ministrul Mediului: Rabla pentru Tractoare – o singură sesiune, în luna aprilie Preț miei de Paște 2025. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”E pentru buzunarul fiecăruia” Ionică Nechifor: Avem un proiect pentru un centru agroalimentar multifuncțional la Botoșani, pe 10 hectare