• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Garda de Mediu a amendat cu 15.000 lei un fermier care a fertilizat cu gunoi de grajd

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Amendă pentru un fermier care a fertilizat cu gunoi de oaie. Producătorul agricol din comuna prahoveană Bucov a fost amendat cu 15.000 de lei pentru disconfortul olfactiv creat după ce a împrăștiat pe un teren agricol gunoi de la o fermă de berbeci, însă nu l-a încorporat în sol.

    Prefectura Prahova a anunțat, astăzi, marț – 11 martie că echipe mixte au efectuat controale în localitățile Bucov și Mizil în urma unor sesizări ale cetățenilor. În urma controalelor un fermier a fost sancționat cu 15.000 de lei.

    Citiți și: Fertilizarea pomilor cu gunoi de grajd de la ovine. Reguli de aplicare

    Fertilizare cu gunoi de grajd

    Controale în cascadă la fermieri

    Insituția a precizat că verificările s-au făcut în mai multe zile, respectiv 7 martie, 8 martie și 11 martie iar la verificări au participat echipe mixte formate din reprezentanți de la mai multe instituții.

    ”În data de 07.03.2025, în data de 08.03.2025, precum și în cursul zilei de astăzi, 11.03.2025, echipele de control formate din reprezentanții Instituției Prefectului, Agenției pentru Protecția Mediului Prahova, Gărzii de Mediu – Comisariatul Prahova, Direcției de Sănătate Publică Prahova și Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Prahova au verificat, în baza domeniului de competență, sesizări ale cetățenilor cu privire la poluarea mediului înconjurător în localitățile Bucov și Mizil. Astfel, în comuna Bucov au fost identificate deșeuri de origine animală depozitate neconform, în proximitatea Parcului Memorial Constantin Stere, fapt ce determină o poluare olfactivă de neacceptat pentru locuitorii din zonă. În acest sens, a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 15.000 lei de către reprezentanții Gărzii de Mediu – Comisariatul Prahova, fiind totodată dispuse măsuri de remediere”, arată sursa citată.

    Citiți și: APIA: 1 iulie – termen limită pentru fermierii care fertilizează cu gunoi de grajd

    Pentru ce a fost sancționat fermierul 

    Directoarea Gărzii de Mediu Prahova, Daniela Tudorache, a declarat, pentru Agerpres, că sancțiunea a fost aplicată unui fermier care a împrăștiat pe un teren agricol aflat în administrarea societății sale îngrășăminte organice preluate de la o fermă de berbeci în vederea fertilizării terenului.

    Fermierul a fost sancționat pentru că nu a luat măsurile adecvate prevăzute în codul bunelor practici agricole, acele îngrășăminte nefiind încorporate în sol.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan

    Ultimele știri

    Iată mesajele cu care fermierii au fost bombardați de clona APIA. Site-ul capcană – încă activ! Site-ul APIA, atacat și clonat de hackeri! Fermieri, nu accesați link-uri, nu vă dați datele personale și bancare! Asociația Input Agro România: Discount-ul cu plata la recoltă reprezintă un standard internațional al industriei! Achim Irimescu își încheie mandatul la Bruxelles pe 24 aprilie: ”Am salvat România de la penalizări substanțiale” Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara