• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Germania a redevenit indemnă de febră aftoasă. Se mențin restricții doar în zona focarului

    Roxana Dobre -

    Germania este oficial țară declarată „liberă de febră aftoasă” din nou. Un pas mare și important pentru crescătorii de porci și bovine care speră ca impactul pozitiv să se reflecte urgent asupra vânzării producției locale de carne către țări terțe.

    Citiți și: Febra aftoasă, confirmată la o fermă din Germania. Crescătorii de animale din România – în alertă!

    Organizația Mondială pentru Sănătatea Animalelor (WOAH) a anunțat că Germania este din nou considerată indemnă de febră aftoasă fără vaccinare. Cu toate acestea, așa-numita „zonă de izolare” încă rămâne sub restricții pe o rază de șase kilometri în jurul locului focarului Hönow din Brandenburg. Măsurile de control a bolilor continuă să se aplice în această zonă cel puțin până la 11 aprilie 2025, conform publicației agrarheute.com.

    Citiți și: Germania îi va despăgubi pe fermierii afectați de febra aftoasă. Pierderile, estimate la un miliard de euro

    Nu mai sunt restricții comerciale din cauza focarului de febră aftoasă

    Pentru Germania nu mai există restricții privind comerțul internațional cu, de exemplu, carne de vită și porc pentru celelalte state federale și, de asemenea, pentru regiunile Brandenburg din afara zonei de izolare.

    Ministrul federal al Agriculturii, Cem Özdemir, a transmis că libertatea recâștigată este „un semnal clar pentru partenerii noștri comerciali”. Odată cu izbucnirea febrei aftoase în ianuarie, o mare parte a exporturilor de carne de vită și de porc către țări terțe s-au oprit.

    „Sunt încrezător că relațiile noastre comerciale pentru produsele agricole afectate din întreaga lume se vor normaliza rapid și că companiile noastre vor putea în curând să-și aprovizioneze piețele obișnuite de vânzare”, a comentat Özdemir. Acest succes în „timp record” se datorează controlului rapid al focarului și bunei cooperări dintre guvernele federal și statale.

    Ministerul Federal al Agriculturii lucrează în prezent la o cerere către WOAH pentru a readuce și zona de izolare la statutul „indemn de febră aftoasă”.

    Asociația Fermierilor de Stat din Brandenburg (LBV) și-a exprimat ușurarea cu privire la revenirea la normal. Cu toate acestea, fermele de animale din Märkisch-Oderland au continuat să sufere din cauza impactului financiar ridicat. „Focarul de febră aftoasă confirmă convingerea noastră că trebuie abordată o strategie de creștere a animalelor necesară urgent pentru statul Brandenburg. Acum este exact momentul potrivit”, a declarat Henrik Wendorff, președintele LBV.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide