• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Observatorul privind utilizarea apei în agricultură – un proiect propus de europarlamentarul Dan Motreanu

    Angelica Lefter -

    Comisia pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală a Parlamentului European va analiza un proiect pilot propus de europarlamentarul român, Dan Motreanu – Observator al UE privind utilizarea apei în agricultură. Dacă acesta va fi acceptat și va avea rezultatele scontate, proiectul ar urma să devină un program permanent al UE.

    Europarlamentarul român, Dan Motreanu, a anunțat că a propus un proiect pilot care vizează utilizarea apei în agricultură și poate preveni seceta promovând practicile durabile.

    Citește și: Cantitatea de apă ce rămâne în sol după topirea zăpezii. Demonstrație practică

    Europarlamentarul român, Dan Motreanu

    Citiți și: Dan Motreanu despre retragerea SUR: Fermierii români vor putea asigura în continuare securitatea alimentară

    Proiect pilot pentru utilizarea apei în agricultură – esențial în optimizarea resurselor de apă

    Proiectul pilot Observator al UE privind utilizarea apei în agricultură conține mai multe elemente cheie, printre care crearea de cărți interactive care să arate disponibilitatea apei în funcție de regiuni și anotimpuri, utilizarea datelor satelitare pentru a stabili umiditatea solului, date care ar urma să fie accesibile fermierilor.

    ”Am propus un proiect pilot pentru înființarea unui Observator al UE privind utilizarea apei în agricultură, esențial pentru optimizarea resurselor de apă, prevenirea secetei și promovarea practicilor durabile. Acest lucru ar oferi fermierilor și factorilor de decizie politici instrumente concrete pentru gestionarea inteligentă a apei.

    Elementele cheie ale Observatorului:

    Proiectul urmează să fie analizat în Comisia pentru agricultură și dezvoltare rurală a Parlamentului European. Un proiect pilot care este acceptat și are rezultate bune devine program permanent ale UE”, a menționat Dan Motreanu, pe pagina sa de Facebook.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Alertă ANM: Fenomen meteo periculos în nouă județe, până vineri Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț”

    Ultimele știri

    Aplicația cu care fermierii își asigură subvențiile pe hectar. Fotografiile se încarcă direct în serverul APIA Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Nicolae Cioranu a fost reales în funcția de președinte al Federației Romovis CICh Năvodari a obținut Autorizația Integrată de Mediu și lansează fertilizanți inovatori pentru culturi speciale