• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cine ar putea prelua conducerea imperiului de un miliard de euro al lui Ioan Niculae

    agrointeligenta.ro

    Vestea că afaceristul Ioan Niculae a fost condamnat definitiv la o pedeapsă de doi ani și șase luni de închisoare a făcut pe toată lumea să se întrebe cine va prelua imperiul Interagro construit de cel mai bogat fermier. Din cele mai recente informații din piață, se pare este vorba despre una dintre cele două fiice ale latifundiarului.

    Adina Niculae lucrează în afacerea tatălui ei de doi ani, din poziţia de vicepreşedinte al grupului, cu afaceri în agricultură, industrie alimentară şi producţie chimică.

    “Peste 20 de ani aş putea prelua afacerea familiei. Acum nu. Nu e un domeniu de fete, dar de când eram mică eram pasionată de motoare şi de domenii care nu au neapărată legătură cu feminitatea. Aici e locul meu, aşa mă simt eu bine, între bărbaţi. Vin mai rar la Zimnicea pentru că locuiesc la Bucureşti. Avem şi o casă la Sinaia unde ne petrecem şi sfârşiturile de săptămână şi prefer mai degrabă muntele decât căldura de aici”, a spus Adina Niculae în luna ianuarie 2014 , la inaugurarea fabricii de ulei de la Zimnicea, ca urmare a unei investiţii de 35 de milioane de euro a grupului InterAgro.

    Astfel, deși tânăra de pregătea să preia conducerea Interagro abia peste ani buni, se pare că prezentul a devenit cel mai bun moment.

    Foto: www.max-media.ro



     


    Te-ar mai putea interesa

    Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori

    Ultimele știri

    Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte” Din crescător de măgărițe, în Parlament. Fermierul-deputat: ”Nimeni nu credea că este posibil” Oierii care nu și-au luat banii pe animale fac protest! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ultima oră despre subvențiile APIA. Cifrele momentului – anunțul directorului Adrian Pintea!