• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Astăzi are loc deschiderea Târgului de Florii din curtea MADR

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, participă astăzi la deschiderea „Târgului de Florii”, începând cu ora 11.

    În cadrul „Târgului de Florii”, organizat de MADR împreună cu Asociația „Produs de Cluj”, producători din Cluj, Argeș, Botoșani, Brașov, Covasna, Olt, Maramureș, Prahova, Tulcea și București vor expune în curtea Ministerului Agriculturii produse de calitate, precum cele din carne, lactate, murături, zacuscă, siropuri și gemuri naturale, ciocolată și prăjituri de casă, uleiuri naturale destinate consumului uman sau produse pe bază de lavandă.

    De asemenea, la „Târgul de Florii” vor fi prezenți și meșteșugari, care vor expune costume populare, sculpturi în lemn, pielărie sau sticlă, precum și renumitele păpuși artizanale, îmbrăcate în port tradițional românesc specific Transilvaniei.

    De-a lungul celor trei zile de târg, între orele 9.00-16.00, vizitatorii vor putea lua parte la spectacole folclorice și recitaluri folclorice, susținute de interpreți renumiți.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Zahărul românesc din noua recoltă a ajuns deja pe rafturile magazinelor. Mihaela Neagu, Fabrica Luduș: ”Fermierii care au livrat și-au încasat banii” Servicii gratuite pentru proprietari. Șeful ANCPI: Avem în derulare lucrări de cadastrare în 2.684 de localități Florin Barbu, tranșant despre focarul de PPA din ferma lui Dimitrie Muscă: ”Este vina primarilor care au dat autorizații”

    Ultimele știri

    Pe lângă cei 3% reținuți din subvenția APIA, fermierii ar mai putea suporta o contribuție de 20 euro/ha la fondul de risc Experiment: Momeli pe bază de ouă sau porumb pentru vaccinarea mistreților Subvenția APIA care a scăzut anul acesta cu 16,72 euro/hectar. Explicația oficială