• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Târg de Florii din curtea MADR. Daniel Constantin: Sărbătorim cu oameni care iubesc pământul și îl muncesc cu drag

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Târgul de Florii inaugurat astăzi în curtea Ministerului Agriculturii (la Piața Universității) reunește participanți din toate colțurile țării și în special, producători din zona Clujului. Vizitatorii sunt așteptați până duminică să facă cunoștință cu artiști populați care prelucrează piele, sculptori în lemn sau artizani ai sticlei. Așa cum șade bine unui târg tradițional, la loc de cinste sunt bucatele românești, preparatele cu gust de Ardeal, uleiurile presate la rece, mierea direct din stupină, țuica de casă și cea mai bună brânză de burduf.

    Târgul de Florii a fost deschis de ministrul Daniel Constantin, care a asistat de dimineață la un spectacol folcloric și apoi a înmânat fiecărui producător o diplomă de participare.

    Daniel Constantin Targul de Florii“Nu putem să vorbim despre agricultură dacă vorbim și de tradiție. Agricultura înseamnă și meșteșuguri. Sărbătoarea Floriilor marchează intrarea în Săptămâna Mare, am încercat ca prin intermediul târgului organizat astăzi, (3 aprilie n.r) în curtea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale să oferim importanța cuvenită aceste sărbători. Și nu puteam să sărbătorim altfel, decât cu oamenii care iubesc pământul și îl muncesc cu mult drag. În această categorie se încadrează și cei care astăzi au venit la târg pentru a vă convinge de gustul desăvârșit al produsele lor”, a declarat Daniel Constantin.

    El a precizat, totodată, că o mare parte dintre producătorii prezenți la târgul din București au reprezentat România la târgurile internaționale de profil și străinii s-au declarat cuceriți de produsele lor.

    DSC_1002

    “Eu cred că în ultimii ani, prin eforturile producătorilor și procesatorilor români, prin accesarea fondurilor europene pe care le-am avut la dispoziție, am certificat, cel puțin pe piața națională și suntem în proces de certificare și pe piața internațională, produsele românești. Sunt produse de calitate și sunt produse sigure din punct de vedere al consumului. Mă bucur foarte tare că atunci când merg într-un hipermarket, găsesc o diversitate de produse românești, semn că și marii retaileri au înțeles nevoile de consum ale românilor. O etichetare corectă care să evidențeze țara de origine nu ar face altceva decât să încurajeze produsele românești”, a vorbit presei șeful de la MADR.

    Târgul de Florii din curtea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale așteaptă vizitatori până duminică, iar programul zilnic este între orele 9-16. 

    DSC_0036 DSC_0058 DSC_0061 DSC_0070 DSC_0107 DSC_0131 DSC_0127 DSC_0128



     


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură