• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alex Jurconi, demisie prin e-mail de la șefia Federației Naționale Pro Agro

    agrointeligenta.ro -

    Alex Jurconi a demisionat astăzi din funcția de președinte al Federației Naționale Pro Agro, trimițând, în jurul orelor 16.00, un e-mail adresat membrilor oganizației.

    Demisia lui Jurconi vine după o întâlnire tensionată a Adunării Generale a Pro Agro, însă acesta nu și-a motivat gestul în mesajul scurt transmis colegilor pe e-mail. De altfel, mesajul a conținut un singur rând: ”Prin prezenta, vă rog să luați act de demisia mea din funcția de președinte al Federației Naționale Pro Agro”.

    Potrivit surselor noastre, demisia lui Jurconi a fost o surpriză pentru toată lumea, urmând ca în zilele următoare să se ia o decizie privind șefia Federației Pro Agro. Astfel, ar putea fi luată în calcul modificareaanticipată a statutului (așa cum s-a decis la ultima ședință a conducerii) cu un președinte interimar, sau alegerea unui nou președinte după statutul aflat acum în vigoare.

    Vă reamintim că pe 26 februarie, în cadrul Adunării Generale a Membrilor Federației Naţionale Pro Agro a fost modificat statulul organizaţiei în sensul prelungirii mandatului actualei echipe de conducere a Pro Agro. Conform modificărilor aduse atunci la statut, mandatul echipei Alex Jurconi – preşedinte, şi Florentin Bercu – director executiv, a fost prelungit cu încă un an. Mai mult, s-a decis formarea unei comisii de elaborare şi redactare a noului statul al Federaţiei Naţionale Pro Agro, condusă de Emil Dumitru, directorul Organizaţiei Naţionale Interprofesionale Vitivinicole (ONIV). Grupul de lucru nou creat va prelua de la membrii Pro Agro toate datele şi propunerile referitoare la modificările statutare, astfel încât noul statut să fie finalizat până pe 15 mai.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!” Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”