• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Socar a început să vândă în România îngrășăminte produse în fabrica proprie din Azerbaidjan

    agrointeligenta.ro -

    Compania Socar a început vânzarea de îngrășăminte produse în fabrica proprie din Azerbaidjan. Fertilizanții vor fi comercializați direct pe piața autohtonă de către o divizie specializată a companiei azere cunoscută românilor mai ales prin stațiile de carburanți. Primul îngrășământ comercializat fermierilor români este Ureea N 46%.

    Socar România anunță lansarea unei nou divizii de fertilizanți agricoli. Portofoliul va include în primă fază uree granulată N 46%, potrivit unui anunț al companiei pe rețelele de socializare și prezentat în premieră de portalul E-nergia.ro.

    Socar este o companie petrolieră de gaze naturale deținută de statul Azerbaijan (The State Oil Company of Azerbaijan Republic), companie renumită la nivel mondial pentru activitatea sa de producție de petrol și gaze naturale.

    ”Socar România lansează noua divizie de fertilizanți agricoli! Suntem încântați să anunțăm extinderea portofoliului nostru în România prin introducerea Ureei granulate N46%, un fertilizant esențial pentru culturi sănătoase și recolte bogate”, este anunțul celui mai nou jucător de pe piața de îngrășăminte din România.

    Depre produsul pe care îl comercializează pentru fermele din România, cei de la Socar spun că acesta are o calitate garantată. Astfel, Ureea granulată N46% provine direct din fabrica Socar din Azerbaidjan, ”asigurând trasabilitate completă și standarde ridicate de calitate, fără intermediari”. În plus, fertilizantul ar fi o soluție eficientă pentru fermieri, ideală pentru maximizarea randamentului culturilor agricole, adaptată nevoilor pieței din România.

    Socar comunică extinderea portofoliului de fertilizanți în perioada următoare. ”Acesta este doar primul pas. SOCAR România își propune să ofere un portofoliu extins de fertilizanți pentru o agricultură performantă”, mai arată reprezentanții companiei în comunicarea publică.

    Intrarea pe piața de îngrășăminte a unui nou jucător are loc pe fondul unei absențe totale a producției locale de fertilizanți pe bază de azot. Azomureș are activitatea suspendată pe termen nelimitat, existând discuții ca Romgaz să preia combinatul din județul Mureș.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia