• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tratamente eficiente pentru livada de cireș, vișin, cais sau piersic

    agrointeligenta.ro

    Dr. ing. Georgeta Buciumaș din cadrul Direcției pentru Agricultură Bistrița-Năsăud îi sfătuiește pe pomicultori să nu întârzie în aplicarea tratamentelor în livada de cireș, vișin, cais sau piersic. Astfel, specialistul le propune celor care dețin exploatații de pomi fructiferi două tratamente pentru stropirile de primăvară, ambele pentru combaterea moniliozei, ciuruirii bacteriene şi micotice, păduchelui din San-Jose, ouălor de afide.

    Primul tratament se va aplica la umflarea mugurilor ( buton verde ) şi se va încheia în 5 – 6 zile.

    Al doilea tratament se va aplica începând de la faza de buton alb până la deschiderea primelor flori.

    Se va stropi cu unul din următoarele amestecuri de pesticide:

    1. ZEAMA BORDELEZĂ TIP „MIF”– 0,5% + DECIS 2,5 EC – 0,025% ;
    2. CHAMP 77 WG – 0,2% sau ALCUPRAL 50 PU – 0,2% + FASTAC 10 EC – 0,015%.
    3. FOLICUR SOLO – 0,075% + DECIS 25 WG – 0,003% sau KARATE ZEON – 0,015%.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” 100 de oi au înlocuit mașinile de tuns iarba la fabrica Volkswagen din Polonia Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”

    Ultimele știri

    Anunț Bruxelles: Oierii români vor primi despăgubiri pentru pierderile cauzate de interzicerea exporturilor! Este oficial: termenul până la care Guvernul trebuie să despăgubească fermierii afectați de secetă! Piața îngrășămintelor, pe un butoi cu pulbere! Dragoș Ivan, SEEFCO: ”Companiile pot acumula datorii uriașe către stat fără să scoată un leu din buzunar” Val de arșiță și secetă pedologică. ANM avertizează asupra efectelor asupra culturilor de porumb Toate tranzacțiile cu terenuri – în mâna hackerilor? ANCPI a recunoscut: Am fost atacați cibernetic!