• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo! Fenomen periculos în mai multe județe până mâine

    Roxana Dobre -

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a anunțat că în mai multe județe va avea loc un fenomen periculos, care a produs deja pagube săptămâna trecută. Este vorba despre un cod galben de vânt valabil pentru 11 județe și municipiul București pe durata zilei de marți iar începând de miercuri vor avea loc intensificări ale vântului în alte nouă județe.

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, astăzi, marți – 1 aprilie avertizări Cod galben de vânt, valabile, pe parcursul zilei în 11 județe și în Municipiul București, și miercuri, în alte opt județe.

    Citiți și: Solariile legumicultorilor, dezvelite de vântul puternic care a făcut prăpăd: „E pagubă totală la folie”

    Cod Galben de vânt în mai multe județe

    Mesaj 1 – Atenționare meteorologică Cod Galben

    Interval de valabilitate: 1 aprilie, ora 10.00 – 1 aprilie, ora 20.00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului

    În cea mai mare parte a Olteniei și Munteniei, vântul va avea intensificări, iar la rafală se vor atinge viteze în jurul a 50 km/h. Conform unei note a ANM, pe parcursul zilei de marți și al nopții de marți spre miercuri, intensificări ale vântului vor fi și în celelalte regiuni, dar pe arii mai restrânse și la viteze mai mici.

    Județele aflate sub alertă de Cod Galben: Argeș, București, Buzău, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Ilfov, Ialomița, Olt, Prahova, Teleorman și Vâlcea.

    Cod Galben în mai multe județe

    Citiți și: Weather.com: România va intra din iulie sub o cupolă de căldură, cu secetă și zile toride

    Mesaj 2 – Atenționare meteorologică Cod Galben

    Interval de valabilitate: 2 aprilie, ora 6.00 – 2 aprilie, ora 21.00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului

    Pe parcursul zilei de miercuri, în sudul și în centrul Moldovei, în estul și în nord-estul Munteniei, precum și în nordul Dobrogei, vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de 50…60 km/h.

    ANM notează că intensificări ale vântului vor fi și în Banat, Crișana, restul Moldovei și al Dobrogei, dar pe arii mai restrânse și la viteze mai mici. Județele aflate sub atenționare meteorologică sunt: Bacău, Brăila, Buzău, Galați, Ialomița, Tulcea, Vrancea și Vaslui.


    Te-ar mai putea interesa

    Arenda la terenurile agricole a explodat. Prețurile s-au dublat în ultimii 10 ani Vin noi plăți pentru fermieri și crescători de animale. Sumele au fost publicate în Monitorul Oficial APIA – apel urgent pentru fermierii care vor subvenții în acest an

    Ultimele știri

    Principal® Forte – opțiunea de top a fermierilor pentru porumb fără buruieni și optimizarea recoltei Ungaria a făcut apel la armată pentru a combate răspândirea febrei aftoase Ungaria derulează o campanie națională pentru promovarea cărnii autohtone de miel