• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunț APIA: Cifre la zi privind subvențiile fermierilor

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat că, în perioada 3 – 31 martie, în cadrul Campaniei de depunere a Cererilor de plată pentru anul 2025, au fost depuse 215.118 cereri, reprezentând aproximativ 30% din numărul total al cererilor estimate să fie depuse anul acesta pentru acordarea sprijinului financiar.

    APIA a anunțat astăzi, marți – 1 aprilie, că se află în plină desfășurare a campaniei de primire a Cererilor de plată în anul 2025 și adresează fermierilor rugămintea să se îndrepte către Centrele locale APIA, conform programărilor făcute de funcționarii agenției. Agenția subliniază că pentru a nu aglomera activitatea spre finalul campaniei este necesar să se respecte graficul programărilor anunțate.

    Citiți și: Fermier activ la 99 de ani și cu subvenție APIA pentru 1,83 ha de teren

    Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA) a informat că în perioada 3 – 31 martie, în cadrul Campaniei de depunere a Cererilor de plată pentru anul 2025, au fost depuse 215.118 cereri, reprezentând aproximativ 30% din numărul total al cererilor estimate să fie depuse anul acesta pentru acordarea sprijinului financiar.

    Fermierii mai pot cere subvenții până la 30 mai 

    Agenția reamintește fermierilor că în acest an, campania de primire a Cererilor de plată se încheie în data de 30 mai. Fermierii pot depune Cererea de plată și fără obligația de a se prezenta la Centrele APIA, doar prin accesarea aplicației geospațiale AGI Online, conform Instrucţiunilor de utilizare disponibile în interfaţa aplicaţiei, pe site-ul APIA www.apia.org.ro.

    În situația în care se accesează și scheme din sectorul zootehnic, solicitanții se vor prezenta la Centrele APIA conform programării pe care au stabilit-o în prealabil cu funcționarii APIA, în vederea completării declarației sector zootehnic în aplicația dedicată sectorului zootehnic, înainte de accesarea AGI Online.

    Din informațiile obținute de Agrointeligența-AGROINTEL.RO, fermierii crescători de animale depun cererile la APIA după data de 1 mai.

    În campania 2024 fermierii au depus în perioada 4 aprilie – 12 iunie, 730.395 de cereri de plată pentru o suprafață de 9.962.885 milioane hectare.


    Te-ar mai putea interesa

    Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale