• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Delia Nica, Asociația Marilor Rețele Comerciale: Comercianții care nu vor aplica reducerea de TVA se autoexclud de pe piață

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Reducerea TVa la produsele alimentare a stârnit un val de reacții și în rândul marilor comercianți, aceștia promițând că, de la 1 iunie, prețurile la raft vor scădea. Cei care nu vor urma acest trend se vor trezi fără clienți, crede Delia Nica, director executiv al Asociației Marilor Rețele Comerciale (AMRC).

    “Jucătorii care vor alege să nu aplice această reducere de preț se vor exclude automat din piață. Nu putem să vorbim de o aliniere a tuturor comercianților, în ceea ce privește prețurile pentru că intrăm pe ceea ce se numește Consiliul Concurenței și atunci situație devine puțin dificilă. Încă de acum trei săptămâni, când am avut o întâlnire cu fostul ministru de finanțe, toți reprezentanții marilor retaileri au fost de acord cu această măsură și și-au oferit întreaga implicare pentru ca această reducere de TVA să se regăsească imediat la raft”, a declarat Delia Nica.

    Decizia luată de Guvern de a reduce TVA de la 24% la 9% pentru alimente vine însă și cu o provocare pentru comercianți. Astfel, toți consumatorii se așteaptă ca, pe 1 iunie, să vadă prețurile tăiate, însă acest proces  – etichetarea la raft, fixarea prețurilor, este un proces intens, informatizat și care va implica un cost suplimentar pentru marii retaileri. Astfel, implementarea efectivă ar putea dura 3-4 săptămâni.

    “Trebuie să umblăm în primul rând la sisteme, trebuiesc schimbate prețurile, schimbată baza de date a caselor de marcat, cu toate acestea noi garantăm consumatorilor că vom face tot posibilul pentru ca, odată intrată în vigoare Ordonanța de Urgență, prețurile de la raft vor fi mai mici cu cel puțin 12%. Nu putem să schimbăm totul peste noapte, probabil vor mai fi și scăpări dar facem tot posibilul să limităm la minim aceste scăpări”, a explicat Florin Căpățână, vicepreședinte AMRC, motivul pentru care reducerea de TVA nu poate fi aplicată peste noapte.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise” Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China”

    Ultimele știri

    Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an