• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ovidiu Gheorghe, PNVV: O cramă modernă poate costa între 200.000 și 5 milioane de euro

    agrointeligenta.ro -

    O investiție minimă în sectorul vitivinicol din România nu este una accesibilă oricui, conform directorului general al Patronatului Național al Viei și Vinului (PNVV), Ovidiu Gheorghe. Într-un interviu acordat Agerpres, specialistul a dezvăluit ce costuri presupune înființarea unei crame.

    ”Plecând de la premise că există terenul agricol, chiar și via, în funcție de numărul de hectare, o cramă modernă poate costa între 200.000 și 5 milioane de euro. Cea mai mare investiție este, însă, în capitalul uman specializat și în marketingul corect al vinului. Aici, încă, suntem un pic lacunari, dar cerințele pieței ne împing spre dezvoltare. Subliniez că producătorii, patronii, trebuie să dea o mai mare încredere școlii de oenologie românească și să își angajeze vinificatori români, dacă ne propunem să creăm tradiție!”, a declarat Ovidiu Gheorghe.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Bulgaria a început să importe floarea-soarelui din Argentina, la un preț mai mic. Urmează România? Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Cercetătorii din Buzău: Cei care vând semințe străine au salariu 5.000 lei, cercetătorilor cu doctorat li s-a tăiat venitul la 3.593 de lei Cum va fi vremea în luna martie. Graficul temperaturilor și ploilor în prima lună de primăvară