• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Utilaje agricole de milioane, distruse într-un incendiu. Fermierul crede că focul a fost pus intenționat

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Utilaje agricole de milioane distruse într-un incendiu. Pagubă mare la ferma unui producător agricol din Bulgaria. În regiunea Yambol, la ferma lui Nikolai Dimov, a izbucnit un incendiu care i-a distrus agricultorului trei combine, două semănători și trei tractoare, daune care se ridică la suma de 3 milioane de leva, echivalentul a circa 7,6 milioane de lei. Dimov crede că focul a fost pus intenționat.

    Utilaje agricole de milioane, transformate în cenușă. Și acesta nu este un accident, ci un incendiu intenționat, crede fermierul păgubit, Nikolai Dimov. Pe 29 aprilie, la 04:00 dimineața, fermierul bulgar s-a trezit cu utilajele în flăcări. Acestea erau pregătite deja pentru campania de primăvară, dar acum producătorul trebuie să apeleze la ajutoare pentru a-și continua activitatea la fermă.

    Utilaje agricole scumpe distruse într-un incendiu (foto: agri.bg)

    Utilaje agricole de milioane, distruse de flăcări

    Incediu devastator la o fermă din Bulgaria. Incidentul a avut loc pe 29 aprilie, la ora 4:00 dimineața, la ferma lui Nikolai Dimov din satul Rujița din comitatul Yambol.

    „O imagine tristă! Trei combine, două semănătoare de primăvară și trei tractoare au fost arse – două din seria a opta și unul din seria a șasea. Tractoarele erau echipate pentru campania de primăvară – pentru aplicarea îngrășămintelor organice, aplicatoare și așa mai departe. Totul a dispărut”, a comentat cu tristețe producătorul care cultivă cereale și deține și o fermă zootehnică.

    Citește și: Firma de asigurări nu despăgubește un fermier care a reușit să stingă singur incendiul la combină

    Au fost emise rapoartele pompierilor, asigurătorii descriu daunele aduse mașinilor, iar poliția și experții sunt așteptați să evalueze pagubele. „Conform calculelor mele, pierderile sunt de peste 3 milioane de leva”, a spus Nikolai Dimov.

    Fermierul păgubit bănuiește cine e făptașul (foto: agri.bg)

    Fermierul are suspiciuni cu privire la cine este făptașul. Nu are nicio îndoială că incendiul are legătură cu rapoartele privind abuzurile asupra pășunilor pe care le-a înaintat instituțiilor responsabile, inclusiv presei bulgare, potrivit Agri.bg.

    Citește și: Piroman la 23 de ani! Un tractor și un grajd de animale au fost mistuite de flăcări!

    Pentru următoarea campanie, fermierul va împrumuta mașini de la colegi și companii cu care a colaborat de mai mulți ani. Multe persoane se sesizează deja pentru sprijin.

    „Acesta poate fi răul cel mai mic, pentru că acești oameni nu se vor opri de la nimic. Nu avem stat și lucrurile escaladează. Încerc din răsputeri să nu trăiesc asta, dar experiența nu este deloc nesemnificativă”, conchide fermierul.


    Te-ar mai putea interesa

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe

    Ultimele știri

    Ziua Zootehniei la MoldAgro Expo 2026: Număr-record de expozanți și de animale! Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Agricover participă la MoldAgro Expo 2026 și aduce soluții integrate pentru dezvoltarea fermelor din România Fermierii sunt așteptați la standul FMC Agro de la MoldAgro 2026 pentru a vedea cele mai noi tehnologii de protecția plantelor Guvernul Ilie Bolojan a fost demis. Tanczos Barna rămâne ministrul interimar al Agriculturii