• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Radu: ”Mulți probabil că au câștigat din comerțul la negru cu cereale din Ucraina”

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Mulți probabil că au câștigat foarte mulți bani, chiar în România, vândute la negru. Este convingerea fermierului Daniel Radu din județul Ilfov, care a comentat în emisiunea Agrostrategia de pe TVR 1 declarația președintelui ales Nicușor Dan privind vina autorităților fiscale în traficul cu importuri cerealiere din Ucraina.

    Invitat, la emisiunea Agrostrategia de pe TVR 1, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, în ediția de astăzi, miercuri – 21 mai, fermierul ilfovean Daniel Radu a opinat că traficanții de cereale încearcă întotdeauna să facă bani de pe urma unor situații complicate, iar autoritățile române nu ar fi trebuit să permită acest lucru, idee pe care președintele ales, Nicușor Dan a lansat-o în cadrul unei dezbateri electorale.

    Citește și: Nicuşor Dan despre cerealele ucrainene care au intrat pe piață: ”Autorităţile fiscale româneşti sunt de vină”

    Fermierul Daniel Radu a apreciat și că discuțiile avute de președintele ales Nicușor Dan cu reprezentanții Alianței pentru Agricultură și Cooperare – AAC, înaintea votului de duminică, 18 mai, nu au fost unele de campanie, ci au indicat un interes real al lui Dan pentru chestiunile ce țin de sectorul agricol.

    ”Are dreptate, sunt de acord, întotdeauna în situații de conflict apar mereu traficanți care încearcă să profite și să facă bani din orice. A fost chestiunea cerealelor, mulți probabil că au câștigat foarte mulți bani, chiar în România, vândute la negru. Dacă domnul președinte a spus că este exclusiv vina autorităților române, așa cum ați spus și dumneavoastră, este clar că are o cunoaștere, este bine informat și cred că are dreptate”, a apreciat Daniel Radu, la Agrostrategia.

    Citiți și: Piața cerealelor din România. Importurile din Ucraina, doar cu licență încă 7 luni

    Deși a menționat că pierderile în ferme în perioada în care piața românească de cereale a fost invadată de recolte ucrainene, sunt greu de compensat, fermierul Daniel Radu a apreciat și că trebuie să ne raportăm la ce va fi de acum înainte, mai exact la recoltele din acest an.

    ”Pierderile în ferme nu le mai putem compensa, depinde cum vom avea recoltele în ferme anul acesta, cum vor fi prețurile și cam atât, pentru că probleme cerealelor ucrainene s-a cam reglementat treaba și oricum ei au găsit și alte culoare”, a punctat fermierul ilfovean, Daniel Radu, la Agrostrategia, emisiune ce poate fi urmărită, în fiecare zi, de luni până joi, de la ora 10:00, pe TVR1.

    Agrostrategia, TVR 1. Invitat: Daniel Radu, fermier (21.05.2025)

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar!

    Ultimele știri

    Strategia pentru conservarea biodiversității, aprobată: 25% din banii de subvenții, pe scheme ecologice Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară