• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rusia dă tonul pentru scumpirea grâului după ce a eliminat plafonul minim de preț

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Rusia renunță la plafonul minim de preț pentru exportatorii de grâu. Ministerul Agriculturii de la Moscova a decis să scoată limita minimă de preț impusă exportatorilor de grâu la începutul sezonului. Astfel, până la data de 1 iulie, rușii vor putea vinde grâu extern la prețuri mai mici. Problema rămâne, însă, cererea scăzută din partea importatorilor.

    Rusia, cel mai mare exportator de grâu din lume, a eliminat prețul minim recomandat pentru grâu pentru exportatorii săi până la sfârșitul sezonului actual, care se încheie pe 1 iulie, au declarat pentru Reuters patru surse comerciale. Inițial, prețul minim recomandat la export în mai și iunie a fost de 250 de dolari pe tonă metrică. Uniunea Exportatorilor și Producătorilor de Cereale din Rusia, care de obicei face recomandări, a refuzat să comenteze, relatează sinor.bg.

    Rusia își încheie sezonul agricol la 1 iulie (foto: caribmillers.com)

    Rusia renunță la plafonul minim de preț pentru grâu până la final de sezon

    Conform datelor furnizate de cel mai mare transportator rus, Rusagrotrans, în perioada iulie 2024 – aprilie 2025, Rusia a încărcat 38,6 milioane de tone de grâu pentru export, cu exporturi totale pe tot parcursul sezonului 2024/25. este estimată la 42,2 milioane de tone. Decizia înseamnă că traderii pot vinde restul de aproximativ 3,6 milioane de tone de grâu la un preț sub cel recomandat.

    Citește și: Rusia naționalizează un mare trader de cereale

    „Acest lucru va avea un impact pozitiv asupra exporturilor rusești, dar este puțin probabil ca efectul să fie semnificativ. Principalul obstacol în calea exporturilor rusești este lipsa cererii din partea importatorilor”, a comentat un comerciant german.

    Un alt comerciant a subliniat că Rusia nu are stocuri mari de grâu, iar în această situație, eliminarea prețului recomandat ar putea duce doar la o ușoară creștere a vânzărilor.

    Citește și: Rusia a stabilit cote la exportul cerealelor. Scăderi de 20% în sezonul agricol actual

    Într-o ședință cu ușile închise din octombrie anul trecut, Ministerul Agriculturii al Federației Ruse a cerut exportatorilor să nu vândă grâu rusesc la licitațiile internaționale la prețuri sub 250 de dolari pe tonă FOB (franco la bord).

    Această limită inferioară a fost introdusă pentru a limita exporturile foarte intensive în timp ce țara se lupta cu inflația internă.


    Te-ar mai putea interesa

    Târgul ”De aici, de aproape. Din Dobrogea” se deschide joi, la Constanța, în incinta Carrefour din Centrul Comercial Tom Vârsta la care găinile încep să ouă în funcție de rasă Posturi desființate în primării. Numărul de angajați dintr-o primărie în funcție de populația comunei

    Ultimele știri

    Pământ luat de la fermieri pentru clubul de golf al lui Trump. Compensații în orez și câțiva dolari 30 septembrie – termen limită pentru subvenția de 47 de euro la hectar O cunoscută fabrică românească de ulei – cumpărată de bulgari cu 10 milioane de euro