• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Donald Trump este de acord să amâne tarifele UE de 50% până pe 9 iulie

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Președintele american Donald Trump a făcut un pas înapoi în războiul comercial cu Uniunea Europeană (UE). Șeful de la Casa Albă a renunțat duminică la amenințarea sa de a aplica tarife vamale de 50% importurilor din UE, care ar fi urmat să intre în vigoare de la 1 iunie.

    Donald Trump face un pas înapoi în războiul comercial cu UE. Duminică, în urma unei discuții purtate cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, Trump a decis să amâne aplicarea tarifelor de 50% până pe 9 iulie, conform Reuters.

    Citiți și: Donald Trump vrea taxe vamale de 50% pentru produsele din UE, de la 1 iunie

    Duminică președintele Donald Trump a avut o discuție cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen (foto: reuters.com)

    Președintele Donald Trump amână decizia de aplicare a tarifelor de 50%

    Președintele Donald Trump a avut ieri, duminică – 25 mai o discuție cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în urma căreia șeful de la Casa Albă a decis să amâne aplicarea tarifelor de 50% până pe 9 iulie. Acest lucru acordă timp pentru ca discuțiile dintre Washington și blocul celor 27 de națiuni să producă un acord.

    „Am avut o convorbire foarte plăcută și am fost de acord să o amânăm. Ea (Ursula von der Leyen – n.r.) a spus că ne vom întâlni rapid și vom vedea dacă putem rezolva ceva”, spus Trump reporterilor.

    Citiți și: Războiul tarifelor: Donald Trump taxează cu 20% toate produsele UE, Bruxelles-ul plănuiește contramăsuri

    Trump anunțase intrarea în vigoare a unui tarif de 50% la 1 iunie pentru importurile din UE

    Anunțul de ieri vine după ce vinerea trecută, Trump a recomandat intrarea în vigoare a unui tarif de 50% la 1 iunie pentru importurile din UE, din cauză că discuțiile cu blocul comunitar nu avansează suficient de repede.

    Von der Leyen a declarat într-o postare pe X că a avut o „convorbire bună” cu Trump și că UE este pregătită să acționeze rapid.

    La începutul lunii aprilie, Trump a stabilit un termen de 90 de zile pentru negocierile comerciale dintre UE și SUA, care se va încheia pe 9 iulie.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale