• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cât costă un hectar de teren agricol în Bulgaria

    agrointeligenta.ro

    Terenul agricol din Bulgaria s-a scumpit, în medie, cu 15% în ultimele 12 luni, ajungând astăzi la un preț mediu de 3420 de euro/ha (6840 leva/ha), potrivit unei statistici oficiale citate de agenția Novinite.com.

    Arenda pentru un hectar de teren agricol în Bulgaria a crescut și ea cu 7,9% până la un nivel mediu de 205 euro/ha (410 leva/ha).

    Cea mai mare apreciere au cunoscut-o suprafețele cultivate cu viță de vie, care sunt astăzi mai scumpe cu 41,4% față de acum un an. Astfel, un hectar de plantație viticolă se vinde, în medie, cu 4510 leva.

    Preţul mediu al terenurilor pentru cultivarea grâului sau a porumbului a urcat cu 14%, cel al terenurilor cu livezi a crescut cu 16%, iar cel al păşunilor permanente cu 24,2%.

    Cel mai ridicat preţ dintr-o tranzacţie cu terenuri agricole a fost de 9570 leva (4.785 euro) pentru un hectar de teren agricol. Loturile respective sunt în nord-estul ţării, o zonă recunoscută ca grânarul Bulgariei.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive

    Ultimele știri

    Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat! Președintele României a promulgat legea subvenției de 15 euro pe familia de albine! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cum economisesc fermierii bani la motorină și îngrășăminte: strategia Agricover Commodities Consiliul Concurenței: România are cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din UE!