• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA a început noi plăți pentru sectorul de creștere a animalelor

    agrointeligenta.ro

    APIA – Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură – a început noi plăți pentru sectorul de creștere a animalelor, fiind vorba despre un sprijin financiar în valoare de peste 48,5 milioane lei pentru crescătorii de animale.

    Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna martie /trimestrul I 2025.

    Suma plătită este în valoare de 48.501.426,03 lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, pentru solicitanții care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile OUG nr. 61/2023 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare, potrivit unui comunicat de presă al agenției de plăți.


    Te-ar mai putea interesa

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală!

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA