• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul: Comunele și satele cu populație mică nu vor mai avea viceprimari

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Peste 400 de primării care au sub 1.500 de locuri ar urma să rămână fără funcția de viceprimar, conform unei măsuri prevăzute în Programul de Guvernare al Executivului Ilie Bolojan. Măsura ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2026.

    Sute de posturi de viceprimari ar putea fi desființate de anul viitor dacă o măsură prevăzută în Programul de guvernare va fi pusă în aplicare. În plus, Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrație a anunțat că numărul de personal ce poate fi angajat la categoriile de UAT-uri va fi redus raportat la scăderea numărului de locuitori.

    Citiți și: Lege în Parlament: Primăriile vor putea cumpăra teren agricol extravilan

    Guvernul a luat cheltuielile primăriilor la ochi

    Desființarea funcției de viceprimar la autoritățile administrației publice locale cu o populație mai mică de 1.500 de locuitori – adoptare în 2025, intrarea în vigoare la 1 ianuarie 2026, este una dintre măsurile prevăzute în Programul de Guvernare. În plus, reducerile de cheltuieli la primării ar urma să se aplice și pentru alți angajați din cadrul acestora, după cum a anunțat Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrație.

    ”Pe de-o parte vom elimina limitarea care există astăzi în Ordonanța 16/2010 cu privire la numărul de personal ce poate fi angajat la categoriile de UAT-uri, astfel încât atunci când este vorba de o scădere a populaţiei într-o unitate administrativ-teritorială, să nu se menţină acelaşi număr de angajaţi. Şi acest lucru să fie proporţional, evident şi invers valabil atunci când avem o creştere a populaţiei. Atunci, sigur, nevoile sunt mai mari. Vom face şi acest impact. Este vorba despre 18.390 de posturi din simularea noastră, care pot să dispară prin această formulă, dar încă o dată, cel mai important este criteriul profesional. Adică nu venim peste tot, pentru că sunt UAT-uri la care numărul acesta de personal este un număr suficient şi profesionist şi sunt şi autorităţi locale unde, ca să spun aşa, s-a sărit calul şi acolo trebuie intervenit. Şi se intervine pe acest criteriu”, a spus ministrul la audierile din Parlament.

    Citiți și: O primărie recomandă fermierilor să nu mai cultive porumb și floarea-soareluiu.


    Te-ar mai putea interesa

    Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise” Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare

    Ultimele știri

    Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an Daniel Buda: Am cerut eliminarea CBAM. Prețurile la azotoase – creștere de la 500 la 800 de euro pe tonă