• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii se tem că ministra Mediului le taie banii din PNRR! Apel urgent!

    agrointeligenta.ro

    Fermierii se tem că ministra Mediului le taie banii din PNRR și că se va renunța la campania de împădurire cu finanțare din acest program! Prin intermediul unui comunicat de presă, fermierii care au proiecte importante de plantare de pădure îi solicita ministrei Mediului, Diana Buzoianu, să își asume ținta de 26.500 de hectare de păduri înființate cu bani din PNRR.

    Asociația Forța Fermierilor (AFF) îi solicită ministrei Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, să își asume public ținta de 26.500 de hectare împădurite, asumată prin PNRR, în condițiile în care există grupuri de interese, inclusiv la nivelul ministerului pe care îl conduce, ca această suprafață să fie redusă.

    ”Un număr semnficativ de membri ai AFF, fermieri importanți din România, au înțeles că împăduririle reprezintă cea mai bună soluție pentru combaterea secetei, a fenomenului de arșiță prelungită, de luptă împotriva deșertificării. De asemenea, AFF consideră că plantarea de păduri va contribui la un management mai bun al apei, atât pentru irigații cât și pentru limitarea efectelor inundațiilor”, se arată în comunicatul AFF.

    ”Am privit cu îngrijorare cum România a avut, inițial, ca bornă în Planul Național pentru Redresare și Reziliență (PNRR) ținta de 50.000 de hectare și cum acest obiectiv a fost redus la 26.500 de hectare, deși exista capacitate administrativă și interes din partea beneficiarilor pentru ca acest target să fie atins. Nu mai putem să rămânem, însă, impasibili când vedem că și această țintă de 26.500 de hectare este pusă sub semnul întrebării, existând deja discuții la nivelul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor ca această suprafață ce este finanțată din PNRR să scadă la 16.000 de hectare. În condițiile în care există atâtea discuții în spațiul public cu privire la ratarea țintelor din PNRR, cu privire la blocarea de sume din acest program, este inadmisibil să existe asemenea interese care să blocheze programul de împădurire a României, tocmai când am obținut prelungirea PNRR cu 18 luni”, se mai arată în apelul fermierilor.

    Fermierii care au depus sau doresc să depună proiecte de împădurire consideră, astfel, că Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, trebuie să ia taurul de coarne și să angajeze decisiv ministerul în onorarea țintei de 26.500 de hectare asumată prin PNRR. ”În acest sens, AFF solicită o întâlnire de lucru, de urgență, cu Diana Buzoianu și cu ceilalți factori de decizie din Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, pentru a identifica, pragmatic, un plan de acțiune care să conducă la succesul campaniei de împădurire asumată prin PNRR”, se încheie comunicatul.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei!

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”