• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA – anunț la finalul campaniei de plăți. Ce se întâmplă cu fermierii care nu luat încă subvențiile?

    agrointeligenta.ro -

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a comunicat situația ultimelor plăți pentru subvențiile agricole pe anul trecut. Deși astăzi, luni –  30 iunie, este ultima zi pentru autorizare, APIA nu a făcut încă un anunț oficial cu numărul de fermieri plătiți sau ce se întâmplă cu beneficiarii de subvenții care încă nu și-au încasat drepturile.

    În locul unui raport complet, APIA a transmis astăzi o situație foarte succintă cu privire la ultimele viramente bancare făcute către fermieri. Agenția de plăți nu a comunicat procentul celor autorizați la plată, nici ce se întâmplă în cazurile în care fermierii fie sunt autorizați, dar nu au încasat sumele, fie sunt autorizați parțial sau deloc. Numeroși beneficiari mai au de încasat diferențe de sume ca urmare a recalculărilor pentru sprijinul cuplat din zootehnie, în timp ce sectorul vegetal nu are încă acoperite sumele pentru sprijin cuplat și măsurile compensatorii.

    APIA anunță însă că ultimele 10 zile au înnsemnat plăți în conturile fermierilor. Astfel, agenția a efectuat, în perioada 20 – 30 iunie 2025, plăți în valoare totală de peste 397,69 milioane de lei, echivalentul a aproape 80 de milioane de euro, în conturile fermierilor care au depus cereri în cadrul Campaniei 2024.

    Sumele au fost alocate astfel:
    • 364,4 milioane de lei (aproximativ 73,24 milioane euro) au fost plătite din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA);
    • 33,29 milioane de lei (aproximativ 6,69 milioane euro) au provenit din Bugetul Național.

    APIA reamintește că pentru Campania 2024, plăţile pentru intervențiile finanțate din FEGA se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,9753 lei/euro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” Nicolae Cioranu a fost reales în funcția de președinte al Federației Romovis

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a descoperit puiul românesc, ”zburat” cu offshore prin Cipru ca să aibă ”intrare” în supermarket Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Premierul Ilie Bolojan: Dacă preţul la motorină va creşte alarmant, vom lua măsurile pe care le avem la dispoziţie Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile