• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vremea în august. Grafic pentru temperaturi și precipitații în ultima lună de vară

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Vremea în următoarele patru săptămâni. Până în septembrie, meteorologii au transmis că în România vremea va fi în general caldă, cu deficit de precipitații în majoritatea regiunilor. În acest weekend, cerul va fi senin, iar temperaturile maxime vor atinge 35 de grade Celsius.

    Finalul acestei veri va fi caracterizat de temperaturi ridicate, dar doar ușor peste media specifică acestei perioade. Regimul pluviometric va fi deficitar în majoritatea regiunilor, în mare parte din intervalul 4 august – 1 septembrie.

    Vremea în următoarele patru săptămâni. Săptămâna 4 – 11 august

    Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână pe întreg teritoriul României, dar mai ales în regiunile centrale și nordice.

    Regimul pluviometric va fi ușor deficitar în regiunile vestice și sudvestice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.

    Vremea în următoarele patru săptămâni. Săptămâna 11 – 18 august

    Temperaturile medii vor fi ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în regiunile vestice și sud-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele specifice.

    Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în cea mai mare a țării, dar mai ales în jumătatea vestică a teritoriului.

    Vremea în următoarele patru săptămâni. Săptămâna 18 – 25 august

    Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele specifice pentru acest interval în regiunile vestice și sudvestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

    Citește și: Imagini cu supercelula cu grindină care a lovit culturile și gospodăriile oamenilor. Furtuni similare, posibile și în zilele următoare

    Regimul pluviometric va fi deficitar în regiunile vestice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă.

    Vremea în următoarele patru săptămâni. Săptămâna 25 august – 1 septembrie

    Mediile valorilor termice se vor situa ușor peste cele specifice pentru această săptămână în regiunile vestice și sud-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

    Cantitățile de precipitații se vor situa în jurul celor normale pentru acest interval la nivelul întregii țări.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit

    Ultimele știri

    Comisia Europeană se pregătește să reglementeze utilizarea dronelor în agricultură Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă