• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ziarul Financiar: Un investitor german cumpără 110 hectare în Arad. Tranzacția este evaluată la 1 milion de euro

    agrointeligenta.ro

    Peter Grossmann,germanul care controlează Firma Grossmann Land, a semnat un acord la sfârşitul lunii aprilie pentru a cumpăra un lot de 110 hectare în Arad de teren arabil de la un grup de investitori italieni care operau local prin intermediul firmei Monfenera din Timiş.

    Terenurile sunt în localitatea Şimand, din imediata apropiere a graniţei cu Ungaria, valoarea medie plătită pentru fiecare hectar fiind de 9.400 euro.

    Reprezentanţii Grossmann Land nu au dorit ieri să facă niciun comentariu pe marginea acestei tranzacţii.

    Preţul lotului de 110 hectare de teren arabil din Şimand este cu 44% mai mare decât cotaţia medie a altor 3,36 hectare în loturi mici pe care firma Grossmann Land le-a achiziţionat în martie. Cotaţia medie plătită de investitori în martie în Arad pentru loturi de câteva hectare de teren arabil a fost de 4.600 euro/hectar, cu 15% peste media pieţei la nivel naţional.

    Citiți mai multe despre această tranzacție pe www.zf.ro



     


    Te-ar mai putea interesa

    Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă”

    Ultimele știri

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Harta secetei din România: unde sunt cele mai mari probleme pentru cultura de porumb Ploi, vijelii și grindină: ANM a emis o nouă avertizare meteo pentru România ANM a publicat prognoza meteo pe patru săptămâni: cum va fi vremea în fiecare săptămână până pe 10 august