• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministra Mediului a vizitat o fermă care face împăduriri prin PNRR: ”România are nevoie de cât mai multe păduri, sub orice formă”

    agrointeligenta.ro

    Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, a vizitat o fermă care a face împăduriri prin PNRR. Fermierul Alexander Degianski din Giulvăz, județul Timiș, i-a fost gazdă ministrei, dar și secretarului general din cadrul MMAP, Alexandru Avram, un profesionist care a susținut de la început programul de finanțare a noilor păduri ale României.

    Ministra mediului, apelor și pădurilor, Diana Buzoianu și-a dedicat acest sfârșit de săptămână unei vizite de lucru în județul Timiș unde a avut pe agendă întâlniri cu reprezentanții autorităților publice locale, cu subordonatele MMAP, dar și cu mediul academic.

    Chiar dacă pe agenda ei oficială nu figura vizitarea unei ferme, Diana Buzoianu, și-a făcut timp să ajungă într-o exploatație care promovează de ani buni plopul energetic și împăduririle. Mai mult, prin Alexander Degianski, manager al companiei Forest and Biomass Romania SA, care administrează aproximativ 5.000 ha teren agricol, societatea a fost și printre primele care au semnat finanțarea pentru o împădurire prin PNRR.

    ”Astăzi (sâmbătă, 30 august – n.r.) am fost vizitat la fermă de ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, doamna Diana Buzoianu. Am vizitat cu dumneaei atât parcelele împădurite prin PNRR cât și pe cele vechi plantate în ultimii 12 ani. Concluzia e simplă: România are nevoie de cât mai multe păduri, sub orice formă! De asemenea, i-am prezentat șantierul lacului de acumulare pentru irigații pentru că siguranța alimentară a României depinde de accesul la apă pentru agricultură. Agricultura e prietenul mediului, nu dușmanul! În încheiere i-am dăruit doamnei ministru un cadou care să o lege pe viitor de Giulvăz, un plop pe aleea noastră a prietenilor biomasei. Alături de dumneaei a fost și secretarul general al ministerului, domnul Alexandru Avram, un om care merită o pădure întreagă pe aleea noastră, omul care este sufletul PNRR-ului pe împădurire, un profesionist adevărat care are mereu ușa deschisă oricărui fermier, antreprenor sau primar, indiferent de orientarea politică!”, a transmis fermierul Alexander Degianski.

    Alexander Degianski, alături de Alexandru Avram

    Buzoianu a mers în ferma din Giulvăz alături de Avram Alexandru, secretar general în MMAP și de senatorul Sorin Șipoș.

    ”Împăduririle reprezintă una dintre cele mai eficiente investiții pentru adaptarea la schimbările climatice, creșterea biodiversității și reducerea eroziunii solului. Prin PNRR, susținem proprietarii publici și privați să transforme terenurile lipsite de vegetație forestieră în păduri sănătoase, care vor aduce beneficii comunităților locale pe termen lung. Le mulțumesc echipelor din teren și tuturor partenerilor care fac posibilă această schimbare pas cu pas, hectar cu hectar”, a declarat ministra Diana Buzoianu.

    Proiectul vizitat de oficialii de la MMAP vizează înființarea de trupuri de pădure pe 251,63 ha, cu o finanțare de 11,16 milioane lei prin Investiția 1 – Campania națională de împădurire și reîmpădurire, inclusiv păduri urbane (C2 – Păduri și protecția biodiversității). Speciile vizate includ plop euro-american, plop alb, sălcioară și cătină.

    Tehnologia spot-spray folosită în fermă este un exemplu de bună practică, deoarece prin pulverizare țintită și bune practici agronomice, fermierii aplică doar cât și unde este nevoie, protejând mediul, reducând costurile și crescând eficiența lucrărilor, în special, în plantațiile tinere din proiectele de împădurire PNRR.

    „În anul care a mai rămas, vom dubla suprafața care a fost împădurită în ultimii 2 ani de zile. În paralel, pregătim surse complementare de finanțare pentru a continua programul după 2026. Proiectul de la Giulvăz este o dovadă clară că se poate: atunci când fiecare actor își face partea, împăduririle devin realitate. Este nevoie de această mobilizare comună pentru ca România să transforme hectare neproductive în păduri sănătoase, care să protejeze solul, apa și comunitățile noastre”, a mai adăugat Diana Buzoianu.


    Te-ar mai putea interesa

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură