• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutorul pentru mieluțe se acordă și în acest an? Ce a răspuns ministrul Barbu despre subvenția din oierit

    Roxana Dobre -

    Ajutorul pentru mieluțe va fi negociat la nivelul Comisiei Europene,  a anunțat, în premieră, ministrul Agriculturii, Florin Barbu în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1. Șeful de la Agricultură a explicat că sumele pentru subvenția acordată în oierit ar putea proveni din închiderea Programului Național pentru Dzvoltare Rurală 2014-2020.

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a declarat ieri, luni – 1 septembrie, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, o coproducție Agrointeligența-AGROINTEL.RO și TVR, că fermierii ar putea primi și în acest an ajutorul pentru mieluțe, programul fiind ”în discuții avansate la nivelul Comisiei Europene”.

    Citiți și: Oieri, verificați-vă conturile! APIA face plata ajutorului de stat pentru mieluțe

    Ajutor pentru mieluțe

    Ajutorul pentru mieluțe, negociat cu CE 

    Ministrul Agriculturii Florin Barbu a anunțat că ajutorul pentru mieluțe se află în negocieri cu CE iar spre sfârșitul anului cel mai probabil se va transmite o decizie privind acordarea plăților pentru crescători.

    ”Ajutorul de mieluțe va fi negociat tot la nivelul Comisiei Europene, pentru că și anul trecut acești bani au venit de la Comisia Europeană, sunt în discuții avansate la nivelul Comisiei Europene. Sigur spre sfârșitul anului, voi avea o decizie la nivelul Comisiei Europene pentru că să știți, noi avem și o închidere de program 2014-2020. Vor mai rămâne anumite sume din acest program și de aceea am discuții avansate la nivelul Comisiei Europene ca banii care rămân din acest program să fie dirijați către partea de zootehnie, către mieluțe, către partea de finanțare a creditelor. Sunt mai multe componente pe care vreau să le integrez din acești bani”, a spus ministrul Florin Barbu la emisiunea Agrostrategia de pe TVR 1.

    Citiți și: Subvenția APIA pe mieluțe: Animalele – eligibile în baza Registrelor Genealogice

    Ce subvenții au primit ciobanii pentru mieluțe în 2024 

    Anul trecut sprijinul financiar de urgență pentru mieluțe a fost în cuantum de 248 lei/cap de animal tineret femel ovin/caprin și s-a acordat pentru un efectiv de tineret femel ovin/caprin cuprins între 50 capete/exploatație cu cod ANSVSA – 300 capete/beneficiar. Plata sumelor reprezentând sprijinul de urgență s-a efectuat până la data de 30 aprilie 2025, la cursul valutar de 4,9749 lei pentru un euro.

    Schema de sprijin financiar pentru fermieri a avut ca scop compensarea producătorii agricoli din sectorul creșterii ovinelor/caprinelor pentru pierderile economice ca urmare a fenomenului climatic nefavorabil, seceta pedologică din agricultură manifestată în perioada septembrie 2023 și august 2024.


    Te-ar mai putea interesa

    Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România Subvenții APIA 2026. Regulă nouă la rotația culturilor pentru fermele până în 30 ha Daniel Radu: În Franța, în nord-est, am văzut cultivat porumbul numai cu irigații, deși este o zonă bogată în ploi

    Ultimele știri

    Clubul Fermierilor Români a lansat o nouă serie a programului de perfecționare managerială „Antreprenor în Agricultura 4.0” Subvențiile APIA care se vor plăti mai târziu. Anunțul premierului Bolojan dă peste cap planurile fermierilor Premierul Ilie Bolojan: Se adoptă legea prin care, de anul viitor, impozitele pe proprietate și mașini să fie majorate!