• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Barbu: Se vede o creștere alarmantă a prețurilor la inputuri, am încredere în Consiliul Concurenței

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a lansat un semnal de alarmă cu privire la politicile comerciale ale distribuitorilor de semințe, de pesticide și de îngrășăminte. Șeful de la Agricultură semnalează public că prețurile inputurilor agricole au crescut și aduce în discuție Consiliul Concurenței și recenta anchetă demarată de acest for cu privire la înțelegeri neconcurențiale pe prețurile produselor vândute fermierilor români.

    Invitat în cadrul emisiunii Agrostraegia de pe TVR 1, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, ministrul Florin Barbu a vorbit despre cheltuielile în creștere care sunt implicate în producția agricolă. Barbu a amintit că a avut discuții cu traderii de cereale și ce a reușit să obțină a fost o stabilizare a prețurilor pe care fermierii le primesc pentru recoltele din acest an.

    ”Știți că eu am avut o discuție la Ministerul Agriculturii (cu traderii – n.r.), nu pot să spun eu că am rezolvat totul, dar vreau să vă spun că atunci când le-am cerut ajutorul și le-am spus să fie alături de fermierii români, prețurile la cereale nu au mai scăzut și lucrul acesta s-a văzut”, a declarat ministrul Agriculturii în emisiunea de pe TVR. 1.

    Florin Barbu: ”Eu am foarte mare încredere în Consiliul Concurenței”

    Florin Barbu este acum cu ochii pe prețurile inputurilor agricole, despre care fermierii cu care s-a întâlnit în țară, s-au plâns că au crescut foarte mult.

    ”Vreau să trag un semnal de alarmă și către partea de distribuitori și producători de inputuri, pentru că da, se vede o creștere alarmantă a acestor prețuri și în teritoriu să știți, în deplasările pe care le am în teritoriu cu fermierii îmi spun acest lucru, apar în discuție, sigur. Eu am foarte mare încredere în Consiliul Concurenței, am văzut și eu, nu vreau să-mi dau acum cu părere, așteptăm raportul Consiliului Concurenței, dar să știți că așa cum retailerii au înțeles, așa cum partea de traderi, o parte din traderi și le mulțumesc foarte mult au înțeles să fie lângă fermieri, mi-aș dori foarte mult ca și aceste societăți de care distribuie inputuri pe teritoriul României și au relații, să fie lângă fermierii români și să-i ajute și să le dea aceste inputuri la prețuri corecte. Pentru că împreună toate aceste societăți produc, sămânță pe teritoriul României, care pleacă și la export cu fermierii români. De aceea eu îmi doresc ca toți fermierii români și aceste societăți să aibă o relație corectă asupra prețului de vânzare a acestor inputuri în România”, a declarat ministrul Florin Barbu în emisiunea Agrostrategia realizată de Vlad Macovei, fondatorul Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Agrostrategia, TVR 1. Invitat: Florin Barbu, Ministru al Agriculturii (01.09.2025)


    Te-ar mai putea interesa

    Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Domnule Bolojan, nu îi lăsați pe micii fermieri fără ajutoarele promise! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Primele amenzi în ancheta Consiliului Concurenței privind voucherele acordate fermierilor Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna vrea să reactiveze sistemul antigrindină: ”Inacțiunea ne costă exagerat de mult” Terenurile agricole care pot bloca fondurile României prin PNRR! Ministru: ”Nu cred că cineva, în România, poate să interzică creșterea porcilor în gospodării„ Subvenție pentru îngrășăminte. Tanczos Barna: Azotul s-a sumpit cu peste 100 euro/tonă Regulă clară pentru toți fermierii. Termenul care nu se prelungește la APIA