• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MADR: Modificări la Investalim. Termene extinse și proceduri simplificate pentru beneficiari

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Modificări la Investalin. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) aduce modificări și completări la Programul Investalim (2023-2026), menite să ușureze treaba beneficiarilor. Astfel, aceștia vor avea termene extinse pentru finalizarea investițiilor, reguli mai clare și corecte, precum și proceduri simplificate pentru a facilita accesul la sprijin financiar.

    MADR a publicat în transparență decizională proiectul de Hotărâre a Guvernului prin care sunt aduse modificări și completări Programului național de dezvoltare și susținere a industriei alimentare Investalim (2023–2026), potrivit unui comunicat emis astăzi, miercuri – 3 septembrie.

    Avantaje la programul Investalim

    Modificări la Investalim. Vești bune pentru producători și procesatori

    Potrivit MADR, modificările aduse la program vin cu avantaje:

    Citește și: Programul Investalim: 20 de acorduri de finanțare semnate, cu investiții de peste 3,6 miliarde lei

    „Prin aceste modificări venim în sprijinul producătorilor și procesatorilor români care investesc în unități moderne de procesare și în retehnologizarea fluxurilor de producție. Obiectivul nostru este să consolidăm industria alimentară, să reducem dependența de importuri și să creștem competitivitatea produselor românești atât pe piața internă, cât și la export”, a declarat ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin-Ionuț Barbu.

    În prezent, 20 de acorduri de finanțare au fost deja aprobate prin Programul Investalim, iar până la sfârșitul anului 2025 încă șapte beneficiari urmează să depună cereri de plată. MADR a prevăzut în bugetul pe 2025 fondurile necesare pentru onorarea acestor plăți.

    Citește și: Ministrul Barbu le dă o veste bună crescătorilor de animale care vor fonduri europene

    Programul Investalim, cu o valoare totală de 590 milioane euro, este dedicat investițiilor strategice în industria alimentară și are ca scop dezvoltarea unor unități de procesare moderne, competitive și sustenabile.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA

    Ultimele știri

    APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, Alerte ANM: ploi, polei și apoi ninsori cu viscol. Vânt puternic, strat de zăpadă de până la 20 cm Raport ANF privind reziduurile de pesticide: Roșiile – legumele la care s-au găsit cele mai multe probleme Bayer, la un pas de a rezolva problema glifosatului. Peste 7 miliarde de dolari pentru încetarea litigiilor