• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crescătorii de ovine, țepuiți de asociații? Federația Națională Pro Agro se delimitează de astfel de practici: ”S-au negociat contracte deosebit de costisitoare pentru exportul către Iordania”

    agrointeligenta.ro -

    Federaţia Nationala Pro Agro se delimitează de activităţile întreprinse de unele asociaţii care, cu sprijinul unor demnitari, au negociat contracte de import ale Iordaniei pentru ovine-tăiere imediată, cu acceptarea unor condiţii greu de indeplinit şi deosebit de costisitoare pentru membrii săi.

    Această acţiune s-a derulat într-un moment important în care experţii Autorităţii Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor au reuşit să relaxeze condiţiile de certificare şi să asigure practic redeschiderea comerţului cu Iordania.

    Ca urmare, asociaţiile de profil din cadrul Federației Pro Agro au solicitat conducerii ANSVSA reprezentarea la negocieri a tuturor organizațiilor ale crescătorilor și exportatorilor într-un cadru transparent. PRO AGRO invită și trimite informări în timp util tuturor membrilor săi pentru participarea la aceste evenimente cruciale pentru activitatea de comerț și recomandă și celorlalte organizații să facă la fel pentru a nu se mai ajunge în situații precum cea prezentată anterior.

    Atragem atenţia asupra pericolului exercitat asupra comerţului cu animale vii prin acţiuni de acest tip şi sperăm ca reprezentanţii instituţiilor publice de profil să găsească soluţii de stopare a acestor incidente – membri ai Federației Naționale Pro Agro



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană

    Ultimele știri

    O nouă lovitură pentru cercetare. Guvernul a redus indemnizația pentru doctor științific la numai 500 lei brut Alertă de știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine NU a fost, de fapt, cauzată de cerealele din Ucraina AIPROM avertizează: Utilizarea produselor neautorizate, chiar și de origine biologică, poate avea consecinţe negative! Motorină mai scumpă în campania agricolă. Prețul per litru a depășit deja 8,3 lei și continuă să crească Consiliul Concurenței a autorizat preluarea magazinelor La Cocoș de grupul care deține Lidl și Kaufland