• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunțul APIA pentru crescătorii de animale care așteaptă plata la prima tranșă de subvenții

    Roxana Dobre -

    Anunț al APIA privind plata subvențiilor în avans pe cap de animal. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a informat că plata primei tranșe din subvenții va începe la 16 octombrie iar la solicitatarea Agrointeligența-AGROINTEL.RO, APIA a clarificat ce se întâmplă acum cu cererilor crescătorilor de animale care au fost la control.

    APIA a informat a solicitatarea Agrointeligența-AGROINTEL.RO care este stadiul controalelor pentru fermierii din sectorul zootehnic și ce se întâmplă acum cu cererilor acestora, după ce verificările în ferme au fost făcute de Agenția Națională pentru Zootehnie (ANZ). Agenția de plăți a confirmat că în acest an au fost exploatații care nu au putut fi verificate din cauza focarelor de variolă ovină și caprină.

    Citiți și: Oieri blocați la primele plăți din avansul APIA. Florinel Bîrcă, ANZ: Am decis să finalizăm controalele mai târziu!

    Plăți APIA pentru zootehnie

    Ce se întâmplă cu cererile pentru subvenții, în cazul fermelor de animale aflate la control 

    APIA a menționat că potrivit informațiilor primite de la ANZ și în conformitate cu  acordurile de delegare nr.A265/27.03.2023 și nr.3614/27.03.2023 privind verificarea respectării de către fermieri a condițiilor pentru ANT-urile din sectorul zootehnic pentru speciile ovine/caprine și a intervențiilor privind sprijinul cuplat în sectorul zootehnic, s-au finalizat controalele la fața locului pentru Campania 2025.

    ”Finalizarea controalelor sau făcut mai puțin în 9 exploatații din județul Teleorman care nu s-au putut verifica pe fondul variolei ovine și caprine la recomandarea ANSVSA. Acestea se vor verifica după ridicarea restricțiilor. Totodată, operarea rapoartelor de control în baza de date se va realiza până la data de 10 octombrie”, a transmis APIA pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO.

    Citiți și: Avans APIA 2025. Primii fermieri care vor intra pe lista de plată

    Ce scheme intră pe lista de avans pentru sectorul zootehnic 

    Conform APIA, intervențiile aferente sectorului zootehnic, în Campania 2025, pentru care se va acorda plata în avans, în procent de 70% sunt următoarele:

    – PD-21 VL– sprijin cuplat pentru venit – vaci de lapte
    – PD-22 TC – sprijin cuplat pentru venit – carne vită
    – PD-23 FB – sprijin cuplat pentru venit – bivoliţe de lapte
    – PD-24 O – sprijin cuplat pentru venit – ovine (Ovine Femele şi Ovine Masculi)
    – PD-24 C – sprijin cuplat pentru venit – caprine (Caprine Femele şi Caprine Masculi).



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!” Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha

    Ultimele știri

    ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an Răsaduri crescute în pastile de turbă: plantare, îngrijire Vremea intră într-un proces de încălzire. Elena Mateescu, ANM: Vom avea valori de 13-14 grade Celsius Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Raportul USDA de februarie aduce schimbări privind estimările de producție de grâu și porumb