• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Asociația Română a Cărnii și InfoCons semnează un acord de colaborare

    agrointeligenta.ro

    Asociația Română a Cărnii (ARC) și Asociația Națională pentru Protecția Consumatorilor – InfoCons semnează astăzi, 18 mai, la ora 12.00, un acord de colaborare la sediul ARC din bulevardul Bucurestii Noi, nr 118.

    ”Prin semnarea acestui protocol intenționăm să demarăm o serie de acțiuni cu impact semnificativ și direct pentru consumatorul român. Printre campaniile pe care le vom demara se numără realizarea de analize comparative de produs în zona preparatelor din carne pentru a identifica produsele de o calitate îndoielnică. De asemenea, intenționăm să începem un demers la nivel național cu privire la etichetare, lucruri care vor avea un efect pozitiv asupra consumatorului român”, se arată într-o comunicare a ARC.

    Acordul va fi semnat de către Radu Timiș – președintele Asociației Române a Cărnii, și Sorin Mierlea, cel care conduce InfoCons și este, totodată, unul dintre cei mai cunoscuți și reputați experți în probleme de protecție a consumatorilor.



     

    Te-ar mai putea interesa

    Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale”

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!