• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Culegătorii de fructe de pădure și ciuperci, avertizați: pot întâlni în păduri urși, lupi și mistreți. Ce trebuie să facă?

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Autoritățile atrag atenția cetățenilor care se aventurează în păduri să culeagă fructe de pădure și ciuperci să respecte natura și să-și ia măsuri de precauție în cazul întâlnirilor cu animalele sălbatice. Oamenii trebuie să acorde atenție mediului înconjurător, dar și interacțiunii cu animale precum urși, lupi sau mistreți.

    Instituția Prefectului din Județul Cluj a postat, pe pagina sa oficială de Facebook, un mesaj adresat culegătorilor de fructe de pădure și ciuperci, care își desfășoară activitatea în ocoalele silvice din județ în această perioadă. Fiindcă au fost observate, în păduri, mai multe animale sălbatice precum ursul, lupul sau mistrețul, oamenii sunt sfătuiți să se informeze despre prezența lor în zonele în care merg, dar și să respecte anumite reguli cu privire la echipamentele care le-ar putea proteja viața.

    Citiți și: Culegători de fructe de pădure amendați de jandarmii montani cu 4.000 de lei

    Ursul, o prezență constantă în pădurile țării (foto: g4media.ro)

    Citiți și: Acţiune de amploare! Poliţiştii au amendat culegătorii de afine și ciuperci! Marfa a fost confiscată!

    Culegătorii de fructe de pădure și ciuperci trebuie să fie vigileți la întâlnirea cu animale sălbatice

    Mai mult, autoiritățile au menționat câteva reguli cu privire la comportamentul vis-a-vis de mediul înconjurător, pentru culegătorii de fructe de pădure și ciuperci, dar și față de animalele sălbatice cu care se pot întâlni. Totodată, oamenii sunt sfătuiți ce să facă în cazul unor incidente în pădure ori în cazul în care sunt mușcați de animale sălbatice. Orice interacțiune cu acestea, trebuie anunțată către primării sau administratorului de fond cinegetic.

    ”Atenționare pentru cetățenii care merg la cules de fructe de pădure și ciuperci, în pădurile din județul Cluj! Instituția Prefectului- Județul Cluj le reamintește cetățenilor care aleg, în această perioadă de toamnă, să meargă în păduri pentru cules de ciuperci sau fructe de pădure, să fie vigilenți și să acorde o atenție deosebită siguranței personale, dar și protejării mediului înconjurător.
    Tot mai multe persoane se aventurează în zone împădurite, unele dintre ele izolate sau mai puțin frecventate. În același timp, în mai multe zone din județ au fost semnalate prezențe ale animalelor sălbatice, în special urși, lupi dar și mistreți sau alte specii, care pot reprezenta un pericol pentru viața și siguranța omului.

    Înainte de a pleca spre zone cu animale sălbatice

    Dacă te afli în habitatul animalelor sălbatice (pădure, câmp, apă):

    Dacă vezi sau întâlnești un animal sălbatic

    Dacă ai interacționat cu animale sălbatice

    Apel la responsabilitate față de natură:

    Toamna este un moment special în care mulți dintre noi redescoperim bucuria simplă a culesului din pădure. Însă acest privilegiu vine și cu o responsabilitate: să respectăm natura și să nu punem în pericol nici propria viață, nici echilibrul ecosistemului.

    Vă rugăm să lăsați pădurea așa cum ați dori să o găsiți: curată”, a transmis Prefectura Județului Cluj către toți cei care pătrund în inima pădurii pentru a culege fructe de pădure de sezon sau ciuperci.


    Te-ar mai putea interesa

    România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!