• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Proprietarul unui porc depistat cu trichineloză – despăgubit de autorități

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Un nou caz de trichineloză la porci, confirmat într-un județ. Autoritățile au depistat un nou caz de trichineloză la o suină în județul Satu Mare. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) a informat că este vorba despre un animal de 160 de kg, crescut de un gospodar din localitatea Odoreu. Acesta din urmă va fi despăgubit în urma sacrificării.

    Un crescător de suine a fost păgubit după ce s-a confirmat cazul de trichineloză la unul din animalele sale. Porcul infestat, care cântărea 160 de kg, a fost sacrificat pentru a se asigura securitatea alimentară și sanitar veterinară. Fermierul va putea fi despăgubit de stat, potrivit presasm.ro.

    Porc de peste 150 de kg sacrificat din cauza trichinelozei (foto: ahdb.org.uk)

    Caz de trichineloză la porci, în Satu Mare

    DSVSA Satu Mare a anunțat că a fost diagnosticat și apoi confirmat un al doilea caz de trichineloză, la un porc crescut într-o exploatație non profesională, din localitatea Odoreu.

    Carcasa porcului, împreună cu subprodusele în greutate de 160 Kg, cu o valoare de 2.400 lei, a fost supusă sechestrului/reținerii oficiale, denaturării și incinerării într-o unitate de ecarisare a teritoriului, autorizată sanitar veterinar și pentru siguranța alimentelor din județ.

    Citește și: Târgurile de animale – interzise din nou în județul Constanța din cauza pestei porcine africane

    Din fericire, suina a fost identificată prin crotaliere și proprietarul a înscris-o în Baza Națională de Date, astfel că acesta din urmă va fi despăgubit la valoarea de piață a animalului.

    Săptămâna trecută, cei de la DSVSA au confirmat un alt caz, tot în localitatea Odoreu.

    Trichineloza la porci este o boală parazitară cauzată de nematodul Trichinella spiralis, care se localizează în musculatura animalului. Infecția apare atunci când porcii consumă carne crudă, resturi alimentare sau rozătoare infectate cu larve de Trichinella. Larvele se dezvoltă în intestinul subțire al porcului, iar ulterior migrează prin sânge și se închistează în mușchi, unde pot rămâne viabile o perioadă îndelungată. Boala nu produce întotdeauna semne clinice evidente la porc, ceea ce o face dificil de depistat fără examene de laborator.

    Citește și: Crescătorii de porci – îngrijorați după ce Agrointeligența a dezvăluit că ANSVSA suspendă controalele în gospodării

    Trichineloza are o importanță majoră din punct de vedere sanitar-veterinar și public, deoarece oamenii se pot infecta prin consumul de carne de porc sau vânat insuficient preparată termic. Prevenirea bolii se bazează pe respectarea normelor de igienă în creșterea porcilor, controlul rozătoarelor, interzicerea hrănirii animalelor cu resturi de carne crudă și, mai ales, pe examinarea obligatorie a cărnii de porc înainte de consum. Detectarea precoce a parazitului prin examen trichineloscopic este esențială pentru evitarea transmiterii la consumatori.


    Te-ar mai putea interesa

    Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă

    Ultimele știri

    Vijelii, ploi torențiale și grindină în zone agricole importante. Avertizări ANM valabile astăzi! Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Negocieri de la zero pentru Ministerul Agriculturii. Adrian Veștea – desemnat să formeze noul guvern! Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine