• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Senatorii PNL au depus moțiune simplă pe agricultură: Dezbaterea ei ar putea da peste cap vizita ministrului Constantin în China

    agrointeligenta.ro

    Parlamentarii Partidului Național Liberal au depus astăzi, 19 mai, la Senat, o moțiune simplă intitulată: ”Să oprim jaful! Agricultura ţării şi peste 1 milion de fermieri se zbat între secera lui Daniel Constantin şi ciocanul lui Victor Ponta!”.

    Documentul al cărui text nu a fost încă făcut public ar trebui dezbătut cu participarea ministrului Daniel Constantin în cel mult șase zile de la depunerea sa în Parlament. Astfel, este foarte posibil ca moțiunea simplă pe agricultură să ajungă în plenul Senatului fie lunea, fie cel târziu marțea viitoare, pe 26 mai, zi în care este programată Conferința Națională a Agricultorilor organizată de LAPAR. Acțiunea liberalilor încurcă, de altfel și programul ministrului Daniel Constantin care, din informațiile deținute de Agrointeligența, ar trebui să fie în China la începutul săptămânii viitoare, într-o vizită oficială.

    Prin moțiunea simplă depusă de liberali se cere inclusiv demisia ministrului Daniel Constantin, însă textul acesteia are șase mici să fie adoptat întrucât senatorii Puterii sunt majoritari și în această Cameră, dar și la Camera Deputaților.

    Foto: www.mesagerulromanesc.info



     


    Te-ar mai putea interesa

    Primele amenzi în ancheta Consiliului Concurenței privind voucherele acordate fermierilor Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Domnule Bolojan, nu îi lăsați pe micii fermieri fără ajutoarele promise! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna vrea să reactiveze sistemul antigrindină: ”Inacțiunea ne costă exagerat de mult” Terenurile agricole care pot bloca fondurile României prin PNRR! Ministru: ”Nu cred că cineva, în România, poate să interzică creșterea porcilor în gospodării„ Subvenție pentru îngrășăminte. Tanczos Barna: Azotul s-a sumpit cu peste 100 euro/tonă Regulă clară pentru toți fermierii. Termenul care nu se prelungește la APIA