• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • EXCLUSIV! Vizita oficială a ministrului Daniel Constantin în China a fost amânată! Dezbaterea moțiunii simple pe agricultură – marți, la Senat

    agrointeligenta.ro

    Așa cum Agrointeligența a intuit încă de marți, moțiunea simplă pe agricultură depusă de liberali dă peste cap programul echipei de la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. În loc să poată răspunde invitației oficiale venite din partea omologului său chinez, ministrul Daniel Constantin va rămâne în țară pentru a participa la dezbaterea textului depus de senatorii PNL la Senat.

    Ministrul Daniel Constantin a confirmat pentru Agrointeligența că vizita sa în China a fost amânată, însă nu a dorit să comenteze mai mult pe marginea acestui subiect. Nu putem însă să nu ne gândim că, având în vedere protocolul foarte strict al asiaticilor, această oportunitate de a sta din nou la masă cu investitorii chinezi ar putea fi ratată pe anul 2015.

    Se știe că astfel de vizite sunt anunțate și pregătite cu luni înainte, iar în China, delegațiilor oficiale li se acordă o atenție deosebită, cu atât mai mult cu cât această țară s-a arătat ferm interesată de a investi în agricultura românească. Potrivit surselor noastre, săptămâna următoare ar fi urmat chiar semnarea mai multor parteneriate concrete în acest sens, a căror soartă rămâne însă incertă pentru că nu se știe cum vor interpreta chinezii anunțul făcut de partea română cu doar o săptămână înainte de discuții.

    ”La ei, totul este analizat în amănunt și ei nu înțeleg instabilitatea politică din România, acest conflict Putere-Opoziție, mai ales când el afectează interesele economice la nivel național. Nu este exclus să apară o supărare în partea chineză, care cu siguranță s-a pregătit pentru a primi delegația română. Chiar dacă nu sunt aceleași dimensiuni, gândiți-vă cum ar fi reacționat lumea la noi dacă ministrul agriculturii chineze și-ar fi anunțat vizita în România de luni bune și apoi, cu mai puțin de o săptămână, ne-ar da cu flit. Pentru că ei s-ar putea să interpreteze și așa lucrurile, deși la noi în țară, această moțiune este strict una de imagine politică”, au precizat pentru Agrointeligența surse de încredere din cadrul MADR.

    Potrivit programului votat de Biroul Permanent al Senatului României pentru săptămâna viitoare, dezbaterea și votul privind moțiunea simplă “Să oprim jaful! Agricultura ţării şi peste 1 milion de fermieri se zbat între secera lui Daniel Constantin şi ciocanul lui Victor Ponta” va avea loc marți, 26 mai, de la ora 16.00.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local

    Ultimele știri

    Specialiști din cinci țări, reuniți la SCDVV Bujoru pentru dezbateri privind viitorul agriculturii în contextul schimbărilor climatice Ministrul Tanczos Barna – anunț după ce Comisia Europeană a închis exportul de oi din România! Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Conferință internațională despre sustenabilitatea tehnologiilor agricole la Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Bujoru