Cooperative executate de ANAF pentru TVA la utilajele cumpărate prin fonduri europene

Mai multe cooperative agricole s-au trezit că au probleme la ANAF din cauza TVA-ului pentru achiziția de utilaje agricole cu ajutorul fondurilor europene. Prezent în emisiunea Agrostrategia de pe TVR 1, Mircea Băluță, președintele UNCSV – Uniunea Naţională de Ramură a Cooperativelor din Sectorul Vegetal, a vorbit despre eforturile Uniunii de a clarifica situația aberantă la care s-a ajuns din cauza unor interpretări ale legislației fiscale.
Mircea Băluță a dezvăluit în cadrul emisiunii Agrostrategia, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, că mai multe cooperative se află în diferite proceduri la ANAF din cauza TVA-ului dedus la utilajele achiziționate prin fonduri europene, în cadrul proiectelor AFIR – Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale.
”Începem să avem probleme la nivel de cooperative agricole care au accesat fonduri europene, în sensul că avem câteva zone din țară, câteva județe, în care ANAF județene au făcut rapoarte fiscale de control și au eliminat TVA-ul deductibil aferent achizițiilor de utilaje agricole, echipamente pe care acele cooperative le-au cumpărat pentru a-și dezvolta activitatea pentru membrii lor”, a arătat Mircea Băluță.
Trei cooperative deja în procedură de executare la ANAF
Președintele UNCSV a arătat că, potrivit legislației în vigoare, TVA ar trebui să fie deductibilă pentru cooperativă ca entitate economică, însă mai multe centre ANAF tratează cooperativele ca pe o persoană fizică. ”Săptămâna trecută noi am avut o întâlnire cu domnul președinte al ANAF căruia îi mulțumesc pe aceasta cale că ne a primit, ne-a ascultat, ne-a înțeles. La ora actuală avem trei cooperative care au rapoarte de inspecție fiscală pe traseu cu măsuri de executări, popriri de conturi, sechestru și așa mai departe”, a mai spus Băluță, subliniind că ANAF duce procedurile până la capăt în ciuda faptului că activitatea unei cooperative, care ajută fermierii să se dezvolte, ar trebui salutată și sprijinită.
”Bunurile sunt acolo, tractoarele, semănătorile se lucrează cu ele. Sunt bani europeni. AFIR a declarat eligibilă fiecare cooperativă pentru a accesa fonduri europene. Nu este o practică unitară la ANAF, avem un un număr mic de proiecte care în care TVA-ul a fost declarat nedeductibil, în timp ce în restul proiectelor, TVA a fost și este deductibil. Totul a pornit de la câteva ANAF-uri din țară ca urmarea unor cereri de rambursare a TVA pe care cooperativele le-au depus de la ANAF”, a explicat președintele UNCSV.
Liderul UNCSV a arătat că situația a fost adusă și în atenția ministrului Agriculturii, Florin Barbu, drept urmare a fost emisă și o circulară la începutul lunii septembrie, când s-au sistat acțiunile de verificare până la o clarificare legislativă la nivel național. Totuși, pentru cazurile unde executările erau în curs, acestea nu au fost stopate, ci continuă în ciuda situației discriminatorii evidente.
”Celelalte cooperative care au proiecte deja implementate, care acum sunt în curs de implementare a altor proiecte și achiziții, stau cu cererile de rambursare TVA în contabilitate, nedepuse, le e frică că vor să păți la fel”, a mai punctat Băluță.
Mircea Băluță: ”Legea cooperației dă drept cooperativelor să fie beneficiari de fonduri europene”
Liderul UNCSV a arătat că, din punctul lui de vedere, Legea cooperației este cea care dă legitimitate cooperativelor agricole, ca entitate economică juridică, să își deducă TVA.
”Legea cooperației dă drept cooperativelor să fie beneficiari de fonduri europene, să achiziționeze utilaje, să deducă TVA așa cum scrie în Codul Fiscal pentru că ele le realizează activități economice. Acest lucru trebuie asumat de către ANAF explicit, fără nicio nuanță, fără posibilitatea ca la nivel local să vină cineva să zică: eu interpretez altfel sau nu știu. E în lege. Lucrurile acestea sunt în lege. Ar trebui să se formuleze o circulară de clarificare metodologică în teritoriu pentru a avea o practică unitară în toată țara”, a mai spus Mircea Băluță.
Șeful UNCSV a arătat că eforturile Uniunii continuă și intenționează să aibă o discuție cu fiecare director al ANAF la nivel județean. ”Am propus să mergem în fiecare județ în parte să avem o discuție punctuală, față în față, argumentată pe dosarul respectiv de control, să argumentăm ceea ce scrie în lege, ce scrie în Codul fiscal, ce e de făcut cu operativele noastre. Pentru că,
așa cum am spus, bunurile sunt achiziționate, sunt acolo. Avem cooperativă care a cumpărat tractorul, a primit, are factura și i se spune: „N-ați prestat cu el, n-ați făcut cu el, omnule, abia a venit. Dreptul de deducere e faptul generator la momentul achiziției, la momentul facturării. Scrie în Codul fiscal. Ce să ți mai dau metodologic mai mult? Am dreptul de deducere. Îl deduc prin formularul 300 de TVA”, a mai sus Mircea Băluță, suliniind că în 95% dintre cazuri, cooperativele și-au putut deduce TVA pentru utilajele agricole, doar în cîteva situații ANAF a refuzat deducerea.
”Sunt sume mari, sunt proiecte de anvergură pe cooperative. TVA-ul este mare. Avem fermier care are 1,9 milioane de lei de rambursat, caz concret. Nu este nicio explicație pentru care în trei cazuri ai făcut așa și în altele 97 ai făcut altfel. Oamenii stau blocați, au proiecte în executare. Pe de altă parte, există această zbatere la nivel de AFIR, de minister, de a accesa fonduri, de a
absorbi fonduri și, mai ușor, de a le absorbi pe cale de asociere, de cooperativă. (…) Așteptăm să mai fim contactați de ANAF, o să mai avem probabil o discuție și cu domnul președinte, pentru a merge în concret. Poate că între timp lucrurile s-au clarificat la nivel de județ fără a fi nevoie să discutăm față în față argumentat.Dar vor merge pentru că în cazul acelor cooperative se urmează, din păcate, măsurile de executare și de blocaj economic”, a mai spus Mircea Băluță în cadrul emisiunii Agrostrategia.





